Akciğer kanseri

Akciğer kanseri, deri kanserinden sonra, bu hastalığın en yaygın ikinci türüdür ve kanserin sebep olduğu ölümlerin başında gelir. Daha çok 50 ile 70 yaş arasındaki kişileri etkiler. Akciğer kanseri engellenebilir ve en temel risk faktörü sigaradır. Genel olarak erkeklerde daha çok görülür, ancak kadınların da giderek daha fazla sigara tüketmeye başlamasıyla birlikte son yıllarda bu fark kapanmaya başlamıştır. Dumanlı ortamlarda fazla zaman geçirenler de (örneğin bar çalışanları) pasif içicilik nedeniyle sigara içenlerle benzer etkilere maruz kaldıklarından akciğer kanserine yakalanma riski altındadırlar.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
> Kronik (ısrarcı) öksürük, bazen balgamda kan görülebilir.
> Nefes darlığı.
> Açıklanamayan kilo kaybı.

> Göğüs ağrısı.

> Hırıltı.
> Bronşit ya da zatürre nöbetleri.
Bazı akciğer kanseri türleri hastalık iyice ilerleyene kadar herhangi bir belirti ortaya koymaz.

Akciğer kanseri çok ağır gelişir, belirtilerin ortaya çıkması yılları bulur. Ayrıca bazı akciğer kanseri türü hastalıklar son aşamaya gelinceye kadar herhangi bir belirti göstermez. Bu nedenle, akciğer kanseri ileri bir aşamada ve tedavi seçenekleri sınırlıyken teşhis edilebilir.
Doktor akciğer kanseri olduğunuzdan şüphelenirse göğüs röntgeninizi çektirtecektir, ciğerlerde görülen anormal bir gölge teşhisi doğrulayabilir. Doktorunuz ayrica analiz edilmek üzere tükürük örneğinizi alabilir (kanserli hücrelerin varlığını ortaya koyabilmek için) ya da bronkoskopi uygulanması isteyebilir. Bu işlemde bir tüp ağız yoluyla ciğerlere indirilir ve bronşlara bakılır.

> >> Radyoterapi tedavisine hazırlanan bir hasta. Makine, X ışınlarının akciğerdeki etkilenmiş bölgeye isabet edeceği şekilde ayarlanır.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Üç tedavi tipi vardır ve kanserin doğası ve yayılma derecesi hangi tedavinin uygulanacağını belirler:
• Ameliyat: Kanser diğer organlara yayıl-madıysa tümör ameliyatla alınabilir. Herhangi bir yayılma yoksa, cerrahlar bir ciğerin tamamını ya da büyük bir bölümünü alabilir.
• Kemoterapi: Kemoterapi ilaçları genellikle tümörün alındığı ameliyattan sonra uygulanır, ayrıca oldukça kötücül tümörler için de kullanılır.
• Radyoterapi: Bu tedavi tümörün büyümesini yavaşlatır, ama tamamen yok edemez. Çoğunlukla ufak tümörlerin (metastaz; akciğerlerden beyne, kemiklere ve karaciğere yayılan) tedavisinde kullanılır. Başlangıç radyoterapisinden sonra kemoterapi tedavisi takip edilir.

> >> Bu göğüs röntgeni 50 yaşındaki bir kadının akciğerlerinde bulunan büyük bir kanserli tümörü göstermektedir. Tümör kırmızı ile belirtilmiştir.

> >> Genel anestezi altında ciğerlere indirilen bron-koskopi ile doktorlar solunum yollannı görebilir ve doku örneği alabilir.

UZUN DÖNEMDE SEYRİ
Kanser ne kadar erken teşhis edilirse hastalığın süresi ve gelişimi hakkındaki tahminler de o kadar iyi olur ve bu kişiler hayatta kalabilir. Ancak genel durum oldukça kötüdür; ancak 20 kişiden l’i tedavi sonrasında beş yıldan uzun süre hayatta kalmaktadır. Hastalığın yayıldığı vakalarda aktif tedavi ile yalnızca belirtiler kontrol edilebilmekte ve yaşam kalitesi yük-seltilebilmektedir, ama sağ kalma beklentisi gerçekleştirilememektedir.
AKCİĞER KANSERİNİN ÖNLENMESİ
Sigaranın bırakılması akciğer kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde düşürür. Araştırmaların gösterdiğine göre, eskiden sigara kullanmış olanların hiç kullanmayanlara göre hastalığa yakalanma riski biraz daha fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.