Akut bronşit

Akut bronşit, geniş birer hava yolu olan bronşların kısa dönemli enfeksiyonuna verilen addır. Genellikle ilk yetişkinlikte viral enfeksiyon veya çoğu kez de nedeni bakteriyel olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) sonucu oluşur.

Bronşit çoğunlukla burun, gırtlak ya da sinüslerden bronşlara yayılan soğuk algınlığı gibi solunum enfeksiyonun bir komplikasyonudur. Sigara içenler ya da hava kirliliğinin çok fazla olduğu yerlerde bulunan kişiler bronşite kaşı daha hassastır.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
Bronşit semptomları bir ya da iki günde hızla gelişme eğilimindedir:
> Açık renk balgam üreten rahatsız edici bir öksürük.
> Göğüs ağrısı.
> Hırıltı ve göğüste gerginlik.
> Soluk darlığı.
> Hafif ateş.

KOAH hastaları kış aylarında akut bronşit nöbetlerine yakalanabilir. Enfeksiyon sonucu gelişen iltihap nedeniyle çok fazla müküs üretimi olur ve müküsün ciğerlerden atılması için öksürük refleks olarak tetiklenir.

>> >>Rahatsız edici bir öksürük, akut bronşitin temel belirtilerinden biridir ve çoğu zaman da sigara ile bağlantılıdır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Sağlıklı bir yetişkinin bir haftaya yakın bir sürede iyileşmesi beklenir. Bazı vakalarda gereken yalnızca basit bir destekleyici tedavidir (bol sıvı, dinlenme ve parase-tamol gibi ağrı kesici ve ateş düşürücüler). Ayrıca sigarayı içiyorsanız derhal bırakmanız gerekir.
KOAH hastası yaşlılar ya da özellikle şiddetli bronşit ataklarına maruz kalanların iyileşmelerine yardımcı olması açısından normal olarak antibiyotiğe gereksinim olur. Hırıltı için sprey bronkodilatör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.