Akut Hastalıklarda Homeopatik İlaç Kullanımı

Hasta olduğumuz zaman Homeopatik ilaçların kullanımı normal ilaçlardan biraz farklıdır. Yani günde 3 defa yemeklerden sonra veya aç karnına gibi durumlar homeopatik ilaçlarda yoktur. Aslında her ilacın alınış biçimi her hastaya göre farklıdır, kimisine 1 doz hastalığı için yeterli gelirken kimisine de aynı ilacı tekrarlamak gerekebilir. Bunun kararında hastalığın akut mu kronik mi, hastalığın şiddeti veya kişinin bağışıklık sisteminin, yaşam enerjisinin gücü önemlidir.

Ayrıca her homeopat doktorun da kendisinin izlediği bir yol vardır. Mesela ben akut hastalıklarda ilk ilacı globuli şeklinde veririm ondan sonra yapılacak ilaç tekrarlarını sulandırıp hastaya almasını söylerim. Yapılacak ilaç tekrarlarına biraz da hasta kendisi karar verir yani eğer kendisini iyi hissetmiyorsa 1 doz daha alır, ama kendisini ilaç almadan önceki halinden daha iyi hissediyorsa ilaç tekrarı yapmaz ve bekler, bu beklemenin sonucunda zaten iyileşme olur. Ancak iyileşme var fakat hala hastanın genel durumu iyileşmemişse o zaman 1 doz sulandırılmış olarak tekrarlar. Mesela hasta çok ağır bir grip geçiriyor, yüksek ateşi(39C), halsizlik, terleme, eklem ağrısı, başağrısı, hapşırık, öksürük vs.. gibi semptomları var ve yataktan hiç çıkamıyor, günlük aktivitelerini yapamıyor. Bu hastama ben mesela belladonna verdim, 1 doz globuli şeklinde ve evinde de ihtiyaç olursa sulandırıp kullanması için 1 doz globuli belladonna daha verdim. Hastam 1 globuli belladonna’yı aldıktan bir süre sonra yataktan kalkar hale geldi, eklem ağrısı, başağrısı, halsizlik geçti ama az ateşi daha var ve biraz da burnu akıyorsa bu hastam geri kalan az ateş şikayeti için başka ilaç tekrarı yapmasına gerek yoktur çünkü hasta iyileşme sürecine girmiştir, genel durumu düzelmiştir, bir süre daha bekleyince hastalığı tamamen geçecektir. Ancak 1 doz globuli sabahtan aldı biraz iyi ama hala yataktan kalkamadı öğlen de sulandırılmış olarak 1 doz daha belladonna alır akşama iyileşme süreci başladıysa yeniden ilaç tekrarı yapmasına gerek yoktur, bir süre sonra hastalık geçer.

Yani burada homeopatik ilaç vererek vücudun bağışıklık sistemini harekete geçiriyoruz, bağışıklık sistemi tam toparlayamadıysa küçük bir impuls daha olsun diye ilacı sulandırıp tekrarlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.