Allerjik Rinit ve Homeopati

Malum mevsim polen mevsimi. Polen allerjisi olanlarımız bu dönemi çok zor atlatıyorlar ve kurtarıcı olarak antihistaminik ilaçlara koşuyorlar. Yeni nesil antihisaminikler sedasyon yapmıyor yani uyku hali, sersemlik yapmıyor daha iyi tolore edilebiliniyorlar ama sonuçta kimyasal içerikli ilaçlar ve tedavilerini histamin reseptörleri tıkayarak gerçekleştiriyorlar. Bir nevi baskılama yapıyorlar. Bazen tek başına antihistaminikler de yetmiyor onun yanına kortizonlu çeşitli spreyler de eklenebiliyor.

Allerjik Rinit yani halk arasında saman nezlesi olan bu durumu antihistaminik kullanmayarak da geçirebiliriz. Benim de allerjik rinit’im var ve her sene bu polen döneminde hapşırık, göz kaşıntısı, göz kızarıklığı, boğaz kaşıntısı problemim olur ve antihistaminik kullanmadan sadece homeopatik ilaçlar kullanarak atlatırım. Eğer sizin de allerjik rinit’iniz var ve doğal bir tedavi düşünüyorsanız benim homeopatik olarak kullandığım ve tavsiye edeceğim homeopatik ilaçları siz de kullanabilirsiniz:

1. Gelsemium :

Allerjik Rinitte kullandığım bir numaralı homeopatik ilacımdır. Hapşırık nöbetiniz geldiği zaman c12 dozunda globül olarak 1 globuli dilin üstüne koyunuz. Bazen günde 2-3 defa bu şekilde kullanmanız gerekebilir.
2. Nux Vomica :

Eğer su gibi burun akıntısı ve su gibi geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık varsa günde 1 defa sulandırılmış olarak c12 dozunda kullanınız.
3. Kali Bichromicum :

Bu ilaç benim bütün solunum yolları problemleri için önerebileceğim homeopatik ilaçtır. Eğer koyu bir burun akıntısı, sarımtırak, sarı-yeşil bir akıntı, aynı zamanda koyu yapışık bir geniz akıntısı, burun tıkanıklığı varsa Kali Bichromicum kullanınız. Kali Bichromicum’u c30 dozunda sulandırılmış olarak günde 1 defa öneriyorum. Bu ilaç Sinuzit için de çok faydalıdır. Sinuslerin boşalmasını ve rahatlamayı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.