ALLERJİK RİNİT

ALLERJİK RİNİT

Allerjik rinit, toplumda son derece yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Mevsimsel allerjik rinit (Polenlerin yoğun olduğu mevsimler) kendisini her yıl belirli bir zamanda ortaya çıkan aksırık, kaşıntı, burun akıntısı ve burunda tıkanma gibi bulgularla belli eder. Bir de yıl boyu devam eden, mevsimsel allerjik rinitle benzerlik gösteren allerjik rinitten bahsedebiliriz. Burada burun mukozasının şişmesine (konjestiyon) bağlı tıkanma daha belirgindir. Ev antijenlerinin en yaygını olan ev tozu akarlarının mevsimi, evler kış boyunca kapalı kalıp iyi havalandırılmadığı sürece devam eder. Bu nedenle evlerin özellikle kış aylarında havalandırılması ihmal edilmemesi gereken basit tedbirlerden bir tanesidir.

Allerjik rinit tedavisinde, doktorunuzun izleyeceği yol ya ilaçla tedavi yada immünoterapi , yapan ajan veya ajanlara karşı hassasiyetin azaltılması olacaktır. Bu iki yöntemin yanında evdeki evcil hayvanların uzaklaştırılması, vakumla temizleme, havayı filtreleyerek temizleyen sistemler gibi tedbirler de ihmal edilmemelidir. Hastalardaki belirtileri aşağıdaki gibi gruplandırabiliriz.
a. Aksırık
b. Kaşıntı
c. Burun Akıntısı
d. Burunda Tıkanma ( Konjestiyon )
e. Kuruluk Hissi
Doktorunuzun uyguladığı tedavinin yeterince yararlı olabilmesi için hastada yukarıdaki sıralamış olduğumuz belirtilerden hangisinin ön planda olduğunun bilinerek ilaç seçilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.