Ani bebek ölümü sendromu

Bir çocuğun ölmesi trajik bir olaydır, ani bebek ölümü sendromunun (SIDS / ABÖS) en fazla üzüntü veren yönüyse, herhangi bir uyarı vermeden, genellikle de bebeğin en güvende olacağı bir ortamda (evde) gerçekleşmesidir. ABÖS’ün nedenlerini henüz tam olarak bilemiyoruz, ancak doktorlar tarafından tanımlanmış bazı risk faktörleri var. Bu araştırmalar temel alınarak ailelerin uyarılması sonucunda ABÖS vakaları sayısında azalma olmuş. Riskleri en aza indirmek üzere alınabilecek önlemlerin neler olduğunu burada göreceksiniz. Özellikle bir ve altı aylık arası bebekler en çok ABÖS riski altında olanlar.

Çok fazla araştırma yapılmasına rağmen ani bebek ölümü sendromunun nedenleri halen tam olarak bilinemiyor. Ancak doktorlar olağandışı soluk alma biçimiyle ilgisi olabileceğine inanıyor. ABÖS, prematüre bebeklerde (gebeliğin 37. haftasından önce doğanlar) daha yaygın. İstatistiklere göre, ABÖS’ten ölen bebeklerin kardeşleri daha çok risk altında.
RİSK FAKTÖRLERİNİN BİLİNMESİ
ABÖS riskini artıran faktörler:
►Sigara kullanan ebeveynler.
► Ebeveynlerde alkol/madde bağımlılığı.
► Bebeğin yakın zamanda üst solunum yolu enfeksiyonuna (örneğin soğuk algınlığı) yakalanması.
► Bebeğin midesi üstüne yatırılması.
►Bebeğin çok sıcak odada uyutulması ya da üstünün çok örtülmesi. Hele hastay-sa, bebeğin çok ısınmasına neden olur.
► Bebeğin emzirilmek yerine biberonla beslenmesi.
►►► Doktorlar ve hemşireler bebeğin ABÖS’den nasıl korunmasına yönelik önerilerde bulunur ve bebeğin sıhhatli olması için gereken her şeyi en iyi biçimde yerine getirir.

►►► Bebeğin uyurken sırt üstü yatırılması ABÖS riskinin azaltılmasındaki en önemli adımlardan bir tanesidir.

ABOS’UN ÖNLENMESİ
Araştırmalar birçok risk faktörü tanımlamıştır. Riski azaltacak yöntemler:
►Bebeği sırt üstü yatırın.
► Beşikteki yatağın sert olmasına dikkat edin.
►Bebek bir yaşına gelene kadar yastık kullanmayın.
►Çocuğun aşırı ısınması tehlikesini ortadan kaldırmak için çok fazla battaniye kullanmayın.
►Evde sigara içmeyin ve içirmeyin. Bebeği sigara içilen ortamlara sokmaktan kaçının.
► Bebeğinizi ilk aylarda emzirin, çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek ve ABÖS olasılığını zayıflatacaktır.
Birçok aile bebeklerinin soluk alıp verişini kontrol etmek için bebek monitorleri kullanmaktadır, ancak bu cihazların ABÖS olasılığını düşürdüğünü gösteren herhangi bir araştırma yoktur. Aksine, çoğu zaman ebeveynleri rahatlatmak yerine endişelerini körüklemektedir.
Bazı aileler kendilerini daha güvende hissedebilmek ve gerektiğinde müdahale edebilmek için kardiyopulmoner canlandırma öğrenir. Çocuğunuz AIM JS’ten etkilendiğinde hemen ambulans çağırın ya da çağırtın ve ambulans gelene kadar -eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız- canlandırma uygulayın. Doktorlar bebek hastaneye geldiğinde buna başlayacaktır, ancak başarı oranı çok düşer.
Bebek ABÖS nedeniyle ölürse ailenin desteğe ve yardıma ihtiyacı olacaktır. Böyle bir kayıp olması halinde, bir uzmanın danışmanlığı ve destekleme grupları yardımcı olabilir.

► Yapılan araştırmalara göre anne sütüyle beslenen bebeklerin ABÖS’e yakalanma riski biberonla beslenenlere oranla daha düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.