Anti depresanlara alternatif aranıyor


Bilim adamları depresyonla mücadelede yeni bir tedaviye imza atmaya hazırlanıyor.

BBC’de yayımlanan habere göre, Yale Üniversitesinden uzmanlar, düzenli egzersizin depresyon rahatsızlığı bulunanlara olumlu etkisinin arkasındaki nedenlerin saptanması için çalışıyorlar.
Uzmanlar, Nature Medicine dergisinde yayınlanan makalede, egzersizin beyin fonksiyonlarında yol açtığı yapısal değişikliğin saptanmasının depresyona karşı daha etkili ilaçların bulunmasını sağlayacağını ifade ediyorlar.
Egzersiz ile duygudurumda iyileşme hali arasında bağlantı bulunduğu bilinirken, bunun arkasındaki neden henüz tam olarak belirlenemedi.
Son araştırmalarda, şimdi de zaten anti depresan ilaçların odaklandığı beynin hipokampüs olarak adlandırılan bölgesi üzerine yoğunlaşılarak bu bölgedeki hangi genlerin egzersiz sırasında daha aktif olduğu saptanmaya çalışılıyor.
Bilim adamlarının çalışmalarında geliştirdikleri testte öne çıkan VGF adı verilen genin, sinir hücrelerinin gelişiminde yer alan kimyasalın”oluşma faktörü”yle bağlantısı bulunuyor.
Uzmanların teorisine göre, depresyonun yok edilmesi için sadece beyin hücreleri çevresindeki kimyasallarda değil, beyin hücreleri arasındaki bağlantıda ve fiili yapısında da değişiklikler gerekiyor.
Bunun için de bir sonraki adım olarak bu kimyasalın benzerinin geliştirilip fareler üzerinde denenmesi planlanıyor. Çalışmayı yürüten bilim adamları, VGF genine yönelik bir ilacın, kullanılmakta olan antidepresanlardan çok daha etkili olabileceğini düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.