ANTI NÜKLEER ANTIKOR

Anti Nükleer Antikor Testi Nedir?

Anti nükleer Antikor Testi(ANA) bağışıklık sisteminizi kontrol etmek için yapılır. Vücudunuzun bağışıklık sisteminin kendi vücut hücrelerine saldırı için antikor üretip üretmediğini ölçer.
Bu testin bir diğer adı da FANA dır. (Floresan Antinükleer Antikor)

Neden Yapılır?
Bu test ilaçlardan ve çeşitli oto bağışıklık sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanan sistemik deri vereminin teşhisinde kullanılır(SLE).

Deri veremi romatizmaya sebep olan hastalıklardan birisidir. Oto bağışıklık hastalığının belirtilerine sahip olduğunuzda teşhisin doğrulanması için bu test kullanılır. Aynı zamanda deri vereminin tedavisinin işe yarayıp yaramadığını görmek için de kullanılır.

Test Nasıl Yapılır?

Bu test için özle bir hazırlık gerekmemektedir.

İğne ile kolunuzdan bir miktar kan alınır. Alınan kan tüpte toplanır ve laboratuara gönderilir.
Bu testi yaptırmak yalnızca birkaç dakikanızı alır. Bu testi yaptırırken AIDS, hepatit veya diğer kan yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riski yoktur

Test Sonuçları

Test sonuçlarını nasıl ve ne zaman alacağınızı sağlık danışmanınıza sorun.

Bu testin sonucu tek başına yardımcı değildir. Eğer test sonucunuz pozitifse, deri veremi gibi oto bağışıklık hastalıklarına sahip olabilirsiniz.

Ancak pek çok insan kanında normal olarak anti nükleer antikorlara sahip olduğu için oto bağışıklık sistemi hastalığına sahip olmadığı halde pozitif sonuç alabilir.

Oto bağışıklık hastalığına sahip olduğunuz halde negatif sonuç ta alabilirsiniz. Kesin teşhis koyabilmek için sağlık uzmanınız belirtilerinizle beraber ANA testini yorumlamaya ve diğer laboratuar testlerine ihtiyaç duyabilir

Eğer Test Sonuçlarım Normal Değilse?

Testler sağlık geçmişinizin ve şu andaki sağlığınızın sadece bir parçasıdır. Bazen bir test ilk sonucu kontrol etmek için tekrar edilebilir. Sonuçlarınızla ilgili olarak sağlık uzmanınıza danışın ve sorularınızı sorun.

Eğer test sonuçlarınız normal değilse:

-İlave testlere ihtiyacınız olup olmadığı
-Tekrar ne zaman teste gitmeniz gerektiği

Konularında sağlık uzmanınıza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.