Aralık Ayına Dikkat ! Aralık Ayı Domuz Gribi .

Pandemi Kurulu üyesi uzmanlar gripte Aralık ayına dikkat çekiyor ve “Sıcaklıklar düşünce virüsün yayılma hızı ve doğal olarak ölümler de artacak” diyor. Son iki günde 20 kişinin domuz gribinden hölmesi üzerine ’Acaba grip daha mı hızlı yayılacak?’ endişesi başladı. Ulusal Pandemi İzleme Kurulu üyeleri’ne göre “Aşı olmaktan başka formül yok” Akademisyenler Aralık ayı için de uyarıda bulunuyorlar: “Henüz işin başındayız. Sıcaklıklar 10 derecenin altına düşünce hastalığın yayılması da hızlanacak.” İşte Kurul üyesi akademisyenlerin domuz gribinin yayılma hızı ve alınması gereken önlemlere yönelik söyledikleri:
* Marmara Üniversitesi Pediatrik Enfeksiyon Uzmanı: Prof. Dr. Mustafa Bakır
“Henüz İşin başındayız”
“Son iki günde 20 kişinin ölmesi domuz gribin normal seyrinde olduğunu gösterir. Şu anda işin başındayız. Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşünce virüs çok daha hızlı yayılacak. Virüs ’Pandemi’yani Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre son safha olan 6’ncı safhada. Pandemi Acil Eylem Planı’na göre bu aşamada tiyatro-sinema gibi insanların toplu halde bulundukları yerlerin kapatılması, okulların tatil edilmesi ve genel anlamda toplu olarak bulunulan kapalı alanların kullanıma kapatılması gibi örnekler var. Bu önlemler şu anda resmen olmayabilir ancak fiilen vatandaşlar tarafından uygulanmaya başladı. Alınacak en büyük önlem aşı yapılmasıdır. Türkiye’de ’Ben yaptırmam’ tartışması yaşanırken gelişmiş ülkelerde insanlar aşı ne zaman gelecek diye sabırsızlıkla bekliyorlar.”
* Ondokuz Mayıs Üniversitesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı: Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu
“Genel okul kapatmaları olabilir”
“Hastalık normal seyrinde artıyor. Dünyada da bu şekilde bir artış var. Bakınız Ukrayna’da ciddi bir toplu insan kaybı yaşandı. ABD’de ise resmi açıklamalara göre 3 bin 900 insan öldü. Domuz gribi hastalık olarak hafif seyreden ve ölüm oranlarının düşük olduğu bir hastalık olabilir ancak yayıldıkça ve daha çok insan virüsü kaptıkça otomatik olarak ölüm oranları da yükselecektir. Kontrol edilemez bir hale gelirse bölgesel okula kapatmaları yerine ülke çapında genel okula kapatmalar düşünülebilir. Korunmanın tek formülü aşı yaptırmak. Domuz gribiyle mücadele sadece ölümlerle mücadele değil bir ülkenin ekonomik altyapısının korunması için de verilen mücadeledir.”
* İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı: Prof. Dr. Selim Badur
“Yayılma hızı tüm dünyada aynı”

“Hastalık beklendiği seyirde devam ediyor. Aralık ayında hastalığın daha da yayılacağını tahmin ediyoruz. Tüm dünyada da seyri bu şekilde artıyor. Şu anda vatandaşlarımıza yaptığımız en önemli ve en etkili uyarı aşı olmaları yönünde. DSÖ virüsün 6’ncı evresinde olduğunu söylüyor ancak bu evre hastalığın şiddeti için değil yayılma hızı için kullanılan bir seviye. Hali hazırda okulların kapatılması ya da insanların toplu olarak bir arada bulundukları yerlerin kapatılmasını gerektirecek bir durum yok. Ekim ayının başında 5 hafta okullar kapatılmış olsaydı gribin okullarda yayılması noktasında önemli bir önlem alınmış olunurdu. İnsanlar kış geldikçe kapalı yerlerde bir araya gelmekten çekinmeli, hasta ziyaretine mümkün olduğunca gitmemeli ve ellerin yıkanması gibi önemli uyarıları göz ardı etmemeli.”

* Prof. Dr. Haluk Eraksoy İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı:
“Gençler aşılanırsa felaket önlenir”
“Son 2 günde 20 kişinin daha ölmesi ciddi bir sıçrayış. Pandemilerde sık rastlanmamakla birlikte ölüm oranlarında bu şekilde ani artışlar olabiliyor. Bu bakımdan hayatı en çok tehlikede olanlar yoğun bakımdaki hastalar. Hastalığının yayılma hızı ve ölüm oranlarındaki ciddi bir artış durumunda okulların genel olarak kapatılması gibi önlemler alınabilir ancak şu anda böyle bir önleme gerek yok. Temelde 3 şey çok önemli. Hijyen ve domuz gribi konusundaki duyarlılığımızı arttırmalı, hasta olan insanlar kalabalığa karışmamalı ve dışarı çıkmamalı hasta gözüken kişilere de yaklaşılmamalı. En büyük önlem ise aşı olunmasıdır. Gribin gerçek yayılma hızı ve ölüm oranlarını Aralık ayından itibaren göreceğiz. Sırada acilen aşılanması gerekilen okullardaki çocuklarımız var. Bu arada 25-50 yaş arası insanlarımızın da aşılanması kabul edilmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.