Arsenikum : Hep Güven Çemberi İçinde Kalmak İster

Arsenikum hastasının temelinde büyük bir güven duygusu yatmaktadır. Yani güvensizliğe düşmesi sonucu anksiyete durumları, depresyon görülebilir. Sıklıkla karşılayamadığı bir savunmasızlık duygusu vardır. Sağlığı ve maddi güvenliği için korkar, fakir kalmaktan korkar bu sebepten çok tutucudur, Finansal güvencesinin sağlık sorunlarını savuşturacağını düşünür. Güvensizlik yaratan en ufak bir durumda anksiyete, evham geliştirir. Kendisini güvende hissedeceği kişilerle arkadaşlık yapar, güvende hissettiği güç gruplarının içerisinde yeralır.
Ailesine çok bağlıdır bu sebepten onların sağlığı konusunda da çok endişelidir. İleride işime yarayabilir diye önemsiz gözüken eşyaları bile atmaz saklar. Arsenikum insanı zor beğenen, titiz bir yapıya sahiptir. Kendisini daha fazla güvende hissetmek için çevreyi kontrol etme ihtiyacı duyar. Obsesif bir plancıdır. Eğer bir güvensizlik durumu ortaya çıkarsa kendisini çok çaresiz hisseder, bunun sonucu olarak da çeşitli rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Arsenikum çocuğu terbiyeli, dürüsttür, başkalarının görüşleri hakkında çok ilgilidir. Çocuk ebeveynlerinin sorumluluklarında bile anormal dikkat gösterir. Mesela araba ile bir yolculuk esnasında yönler için annesini ikide bir kontrol eder. Ayrıca ebeveynlerinin sağlığı ile de çok ilgilidir. Eğer ebeveynlerinin başlarına kötü birşey gelirse, kendi güvenliğinin tehlike altında olacağından korkar.

Arsenikum’da spesifik patoloji karaciğeri de kapsayan gastrointestinal sistemde gözlenir, ayrıca solunum yollarında, mukoz membranlarda, kalpte ve de malignansi tedavisinde önemli etkilere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.