Ateşli nöbetler

Ateşli nöbet, yüksek ateşin de eşlik ettiği nöbet halidir. Oldukça yaygın olan bu hastalık altı ay ve beş yaşları arasındaki çocukların yüzde 5′ini etkiler ve kızlardan daha çok erkeklerde görülür. Ateşli nöbetlerin aileden gelmedir ve bir nöbet geçiren çocukların yaklaşık üçte biri büyük olasılıkla başka nöbetler de geçirir. Buna tanık olmak korkutucudur, ama ateşli nöbetler ender olarak tehlikelidir. Nedeni genellikle vücuttaki bir enfeksiyondur; sıklıkla, ailelerin korktuğu gibi beyin rahatsızlığı ya da epilepsi değildir.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
Ateşli nöbetler çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonuyla (örneğin burun akıntısı ya da boğaz ağrısı) ilgili olarak oluşur. Belirtileri arasında şunlar vardır:
► Bilinç kaybı.
► Kol ve bacaklarda tutulma.
► Kol ve bacaklarda kasılma.
►Anormal göz hareketleri (örneğin, yukarıya dönmesi).

Ateşli nöbet normal olarak iki ile dört dakika kadar sürer. Temel ilk yardım prosedürü şu şekildedir:
► Çocuğu yan yatırın.
► Çocuğun güvenliğini sağlamak üzere yastıklarla destekleyin ve yaralanmaya neden olabilecek şeyleri ortadan kaldırın. Çocuğun hareketlerini herhangi bir şekilde kısıtlamaya çalışmayın.
► Bu çocuğunuzun geçirmekte olduğu ilk nöbetse, acilen bir ambulans çağırın.

► Ateşi düşürmek için çocuğun cildini ılık süngerle silin.

► Çocuk kendine geldiğinde ağrı kesici ve ateş düşürücü bir şurup verin.

NÖBET SONRASI
Çocuk nöbet sonrasında genelde uyur. Durumu doktorunuzla değerlendirin. Basit enfeksiyon tanısı konunca çocuğun serin tutulması ve ateş düşürücü şurup verilmesi yeterli olur. Nedenin kesin olarak bilinemediği durumlarda çocuk hastaneye yatırılmalı ve antikor testleri, kan ve idrar testleri ile belden sıvı alınması gibi daha ileri araştırmalar yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.