Bebeğinizi organik gıdalarla büyütün

Anne babalara önemli uyarı…
Bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişiminin en hızlı olduğu dönem, iki yaşına kadar geçirdikleri zamanlardır.

Bu süre içerisinde ona ne yedirdiğinize özen göstermezseniz ileride ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle organik olmayan gıdalara çok dikkat edin.
Bebeğin büyüme ve gelişmesinde yaşamın ilk 2 yılı büyük öneme sahiptir. Bedensel ve zihinsel gelişim diğer dönemlere göre oldukça hızlıdır. Bebekler ilk 1 yılda doğum kilolarının 3 katına çıkarlar ve boyları % 50 uzar. Bu hızlı gelişim sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenme, onları ileride görülebilecek kalp damar hastalıkları, diyabet ve bağışıklık sistemi hastalıkları ve en kötüsü de kimyasal maddelerin birikimine bağlı hastalıklardan korur. İlk 6 ayda tartışmasız en faydalı gıda anne sütüdür.
Kimyasal katkılı gıdalar, bebek gelişimini olumsuz etkiliyor
6 aydan sonra bebek beslenmesi hızla zenginleşmekte, anne sütünün yanı sıra meyve sebze, et, peynir, yoğurt gibi gıdalar verilmekte. Günümüzde sanayileşme ile beraber hızla artan nüfusa gıda yetiştirebilmek problem haline gelmiştir. Bunun sonucunda daha az sağlıklı gübreleme sistemleri ve katkı maddeleri ile her mevsim her meyveyi ve sebzeyi yer duruma geldik. Bu gıdalardaki katkı maddeleri ve hormonlar uzun süreli kullanımda vücutta birikerek sağlık problemi oluşturmaktadır. Vücuttan atılamadığı zaman kimyasal maddeler birikir ve ortalama 70 yıl yaşaması öngörülen bir bebek için ileriye yönelik ciddi sağlık sorunları doğabilir. Organik olmayan gıdaları kullanırken dikkatle ve uzun süreli yıkamak, kabuklarını soymak ve mevsimine uygun sebze ve meyve tüketmek gerekir.
Günümüzde organik olmayan tarımın çok hızlı artmasıyla bazı firmalar tarafından alternatif olarak organik sebze ve meyve üretimi başlamıştır. Organik gıdalar, kimyasal ilaç ve hormon gibi sağlığımız için zararlı olan maddeleri içermeyen, doğal şartlarda yetiştirilip doğal koruyucular ile hazırlanmış gıdalardır.
Kısıtlı tüketilmeleri dolayısı ile bu ürünler daha pahalı satılmaktadır. Ama bilinçli ailelerin hızla etraflarını bilgilendirmesi ve organik tüketimin artması, fiyatların düşmesi ve daha çok organik ürün kullanımına neden olacaktır. Çocukluk çağında elimizden geldiği kadar organik gıdaya eğilmek çocuklarımızın hem uzun hem de sağlıklı ömür sürmelerini sağlayacaktır.

Selase KOÇ (Uzm. Dr.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.