BELSOĞUKLUĞU

BELSOĞUKLUĞUNeisserria Gonorrhea adlı bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Kadınlarda da görülmekle birlikte erkeklerde daha yoğun görülür. Penis ve rahim içlerinde gelişir, nemli ve sıcak bölgeleri sever, hastaların idrar yollarına zarar verir tedavi edilmezse kadınların fallop tüplerine ve rahmine yerleşerek dış gebelik riskini arttırır, pelvik enfeksiyona neden olabilir. Hatta bazı bel soğukluğu hastaları tedavi olmadıkları için gebe kalma şansını kaybedebilir, erkekler baba olma şansını yitirebilir. İleri safhalarda Gonore bakterisi kalp kapaklarına kadar ulaşabilir Ciddiye alınması gereken bir hastalıktır ama telaş yapmaya lüzum yoktur, tedavisi çok kolaydır.

Gonore kişiler arasında cinsel ilişkiyle, oral(ağız yoluyla), vajinal(cinsel yolla) veya anal(makattan) yollarla bulaşabilir. Başka şekilde bulaşması pek mümkün değildir. Fakat gonorenin neden olduğu akıntılar başka bir insan vücuduna girdiği takdirde hastalık bulaşabilir. O nedenle kişisel eşyaların kullanımında dikkatli olmak gerekir.

BELİRTİLERİ

– Erkeklerde; penisten meni benzeri bir akıntının oluşması ve idrar esnasında yanma şeklinde görülür.
– Kadınlarda; akıntı ile birlikte yayılan hafif ağrılı enfeksiyonlar şeklinde görülebildiği gibi, buna kasık ağrısı, ateş ve ağrının çok daha şiddetlenmesi gibi belirtiler de eklenebilir.
TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Hastalığın tedavisi genellikle ağız yoluyla alınan tablet biçimindeki antibiyotikler ve iğne yoluyla alınan antibiyotikler şeklinde olur. Hastalık insandan insana cinsel yolla bulaştığı için, paralel olarak hastanın eşine de aynı tedavi başlatılır. Bu tedavi biçimi, hastalığın başlangıç ve orta düzeylerinde gerçekleşir. Hastalık bireyde ilerlemiş ise, mutlaka hastahaneye yatırılmalı ve kontrol altında tedavi edilmelidir.
Hastalığın tedavisinde önemli olan, -diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi- enfeksiyonun üreme bölgelerinden ve vücuttan tamamen temizlenmesi; üreme bölgelerinde meydana gelen hasarların en aza indirgenmesidir. Bu sebeple, hastalığın erken tanısı ve tedavisi çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.