Beyaz Dişler İçin Sirke

Beyaz Dişler İçin Sirke, Beyaz Dişler İçin Sirke

Kayseri’de liseli 4 genç kızın buluşu sağlıklı ve beyaz dişler için umut oldu
Kayseri’de özel bir lisenin öğrencileri elma ve üzüm sirkesinin ağız ve diş sağlığını koruduğunu kanıtladı.

Lise öğrencileri Pınar Muhtaroğlu Sümeyye İltekin Kübra Karabulut ve Şengül Akdoğan TÜBİTAK’ın düzenlediği liselerarası proje yarışması için yaptıkları çalışmada diş macunu ve diş suyundaki kimyasal maddelerin zararlarına karşı alternatif çözüm yollarını araştırdılar.

Araştırma grubu öğrencilerinden 10. sınıf öğrencisi Pınar Muhtaroğlu elma ve üzüm sirkesinin ağız ve diş temizliğinde faydalı olduğunun bilindiğini ancak kötü kokusu nedeniyle kullanılamadığını hatırlattı.

Sirkenin ağız ve diş sağlığının korunmasında kullanılmasını sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Muhtaroğlu şu bilgileri verdi:

”Elma ve üzüm sirkesi ağız ve diş sağlığı için son derece önemli doğal çözümlerdir. Ağız ve dış sağlığını korumak için kullandığımız diş macunu temizleme suları veya parlatıcılar birçok kimyasal madde içeriyor. Bu kimyasal maddelere maruz kalmadan doğal yollarla ağız ve diş sağlığını korumanın yollarını araştırdık. Bu nedenle elma ve üzüm sirkesi üzerinde yoğunlaştık. Belirli dozajlarda yaptığımız deneyler sonucunda öncelikle sirkeyi sulandırdık. Daha sonra kötü kokusunu önlemek için çilek vişne portakal gibi doğal meyve aromaları kattık. Böylece hoş kokulu bir madde ortaya çıkmış oldu.”

Elde ettikleri karışımı okuldaki arkadaşlarının katılımıyla test ettiklerini bildiren Muhtaroğlu elma ve üzüm sirkesini belirli süre kullanan tüm öğrencilerin olumlu görüş bildirdiğini kaydetti. Okul Müdürü Mehmet Maya da öğrencilerinin bu çalışmasının TÜBİTAK liseler arası proje yarışmasında geçen yıl bölge birincisi olduğunu hatırlattı. Çalışmaya patent alabilmek için Türk Patent Enstitüsü’ne resmi başvurularını yaptıklarını belirten Maya bu konudaki çalışmaların ve bekleme süresinin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.