Bipolar bozukluk

Çok sayıda insan ruh halinde kayda değer değişimler yaşar; moralin çok bozuk olduğu dönemlerin ardından, aşırı sevinç ve coşku dönemleri gelir. Eskiden manik depresif olarak bilinen, günümüzdeyse bipolar bozukluk, ya da iki uçlu duygudurum bozukluğu adıyla tanınan bu rahatsızlıkta, ruhsal durum dalgalanması en uç noktaya ulaşma eğilimindedir. Etkilenen kişi, derin depresyon nöbetlerinden aşırı enerjik aktiviteye (mani) doğru dalgalanmalar yaşar, çoğu kez gereksiz şeylere aşırı harcama yapmak, kişisel bakımı ihmal etmek ve şiddet patlamaları gibi acayip davranışlar gösterir.

İki uçlu duygu durum bozukluğu çoğu kez 20′i yaşların altında ortaya çıkar. Araştırmacılar, bazı kişilerin bu hastalığın oluşumunu hazırlayan genetik yatkınlığa sahip olabileceğini ve bu yatkınlığın bir ya da birkaç kötü yaşam deneyimi ile tediklenebileceği veya açığa çıkabileceğine inanmaktadır.


YARDIM ALMAK

Bu hastalığın depresyon aşamasında iken kişi ümitsiz ve sapıtmış bir ruh hali de olabilir ve yardım istemek gibi bir amacı olmayabilir. Kendini öyle değersiz hisseder ki yardımı hak ettiğine inanmaz. Böyle anlarda aile üyeleri ve arkadaşların kişinin bir doktora görünmesi için gerekli çabayı göstermeleri önemlidir.
Mani evresin devken kişi kendini tamamen gayet hissedebilir ve davranışlarının ya da ruhsal durumunun anormal doğasına ilişkin hiçbir belirti göstermez. Yaşadığı herhangi bir güçlük için başkalarını suçlayabilecektir. Mani davranışlarının sinirlilik ve saldırganlığa yol açtığı vakalarda kimi zaman kişinin zorunlu olarak ve tedavi amacıyla bir hastaneye yatırılması gerekebilir.

Yoğunlaşma eksikliği, bipolar bozukluğun mani evresinde görülen yaygın bir belirtidir.

İŞARET VE BELİRTİLERİ

Bipolar bozukluk, depresyon ve mani evrelerinin birbirleriyle yer değiştirmesiyle kendini gösterir. Bu evreler, farklı uzunluktaki zaman dilimleri halinde ve genellikle aralara serpiştirilmiş tamamen normallik dönemleriyle birbirini izler.
Depresif evre süresince görülen belirtiler depresyondakilerle aynıdır ve belirtilerin ciddiyeti değişir.
Mani evreleri ise aşağıdaki belirtiler sayesinde tanınır:
> Yüksek seviyede enerji ve aktivite.
> Sevinç
> Büyüklük hezeyanı.
> Yoğunlaşma eksikliği.
> içinde bulunulan durumu doğru değerlendiremezle.
> Eğlence düşkünlüğü.
> Cinsel kontrol eksikliği.
> Kişisel bakımın ihmal edilmesi.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Depresyon evresinde genellikle antidep-resan ilaçlar yazılır. Ancak doktorlar öyle bir denge tutturmalıdır ki, depresyonu kontrol altına alırken ruhsal dalgalanmanın yükselişine ve kişinin mani evresine geçişine engel olunmalıdır.

Bu hastalığın mani devresinin tedavisi daha da zordur, çünkü kişi tedaviye ihtiyacı olduğunu kabul etmez. Ciddi maniler, antipsikotik ilaç tedavisiyle genelde etkili biçimde kontrol edilmektedir.
Özellikle bipolar depresyon evrelerinin tekrarına eğilimli kişiler lityuma (duygu dalgalanmalarını dengede tutan ve kötü gidişe engel olan bir ilaç ) olumlu tepki verebilir. Belirli antikonvülzaıı ilaçlar da duyguları dengede tutacak özelliktedir ve doktorlar alternatif tedavi olarak bazen bu ilaçları da yazabilir.
Bipolar duygudurum bozukluğu olan kişilerin ruhsal durum değişikliklerini düzenli olarak kontrol ettirmeye ve dozu iyi ayarlanmış bir tedaviye ihtiyaçları vardır.

Depresyon dönemleri mani ile yer değiştirir. Depresyonun diğer biçimlerinde olduğu gibi, bozuk ruhsal duruma aşırı alkol tüketimi çare olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.