Böbrek taşları

Normal koşullarda, vücuttaki atık maddeler böbrekte üretilen idrarla birlikte dışarı atılır. Eğer idrar, vücuttan atılan kimyasal maddeler nedeniyle iyice doymuş hale gelirse, bu atıklar kristalleşir ve böbrekte taş benzeri birikintiler oluşturur. Böbrek taşlarının boyutları da çok çeşitli olabilir: Ufak olanları idrar

yollarından aşağıya inebilir ve idrarla dışarı atılabilir; büyük olanları ise böbrekte kalmaya eğilimlidir, ancak iireterlere geçebilir ve orada takılıp kalarak şiddetli ağrılara yol açabilirler. Böbrek taşlarından etkilenen kişilerin yarısında birkaç yıl içerinde yeniden böbrek taşları oluşur.

Böbrek taşlan daha çok gençlik ve orta yaşlılıkta oluşur. Sıcak iklimlerde yaşayan insanların, terleme yoluyla kaybettikleri sıvının yerine konulması için yeterli miktarda sıvı almıyorlarsa böbrek taşı oluşma riski daha fazla olacaktır. Bazı kişiler, kalıtımsal olarak böbrek taşı oluşturmaya eğilimli olabilir.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Tıbbi geçmişinizi öğrendikten sonra doktorunuz böbrek taşından şüphelenebilir. Röntgen, bilgisayar tomografisi ve dama-riçi ürografı gibi daha ileri araştırmalar yapılarak böbrek taşlarının varlığı ve tam yeri belirlenebilir. Bazı böbrek taşları kal-

İŞARET VE BELİRTİLERİ

Ufak taşlar herhangi bir belirtiye yol açmayabilir. Ancak büyük taşlar genellikle şiddetli sancı yapar, çünkü akut üreter spazmına neden olur. Bu durum renal kolik (böbrek sancısı) olarak bilinir ve belirtileri şunlardır:

>    Sırttan (genellikle bir taraftan) kasıklara doğru yayılan şiddetli sancı. Bazen je-nital organlarda da hissedilebilir.

>    Sık ve sancılı idrar yapma.

>    İdrarda kan.

>    Mide bulantısı ve kusma.

Renal kolik taş gider gitmez yatışır. Renal kolik nöbeti bir kereye özgü bir olay olabilir, ama bazı kişiler hastalığa daha eğilimlidir ve tekrarlayan böbrek taşı atakları ve böbrek sancısı görülebilir.
A Bu intravenöz piyelografi görüntüsünde idrarın böbreklerden boşalması görülüyor. Sağ böbrekteki taşı da bu görüntüde net olarak görebilirsiniz (resmin solu, turuncu renkli).
siyum tuzlarından oluşur ve röntgen görüntülerinde oldukça açık bir biçimde görülür. Diğer taşlar oksalat, fosfat ve ürik asitten oluşur ve bunların görülmeleri daha zor olabilir. İkincil bir enfeksiyonun kontrolü, idrarda kan olııp olmadığı ya da böbrek işlevlerinin ölçülmesi için daha fazla test de yapılabilir.

BÖBREK TAŞLARININ TEDAVİSİ

Hastalığın tedavisi böbrek taşlarının büyüklüğüne bağlıdır.

•    Ufak taşlar dinlenme, bol bol sıvı alınması ve uygun ağrı kesicilerle gidebilir. Bazen ufak taşlar üretere yerleşebilir ve bunlar muayene sırasında sistoskop adı verilen bir aletle çıkarılabilir.

•    Büyük taşlar daha fazla soruna neden olabilir. Kendi kendine ilerleyemez ve böbreğe yerleşirler. Bu taşlar genellik-

BÖBREK TAŞLARINDAN

KORUNMA

>► Bol bol sıvı alın; her gün ortalama 2-3 litre.

>    Sıcak havalarda ve egzersiz sonrası sıvı alımını arttırır».

>    Ravent (ışgın), ıspanak ve kuşkonmazı fazla tüketmeyin, çünkü bunlar oksalat taşı oluşumunu teşvik eder.

>► Kalsiyum bakımından zengin maddelerin (süt ürünleri veya kalsiyum bazlı an-tiasit) alımının kısıtlanması konusunr doktorunuzla görüşün.

I
V Böbrek taşı oluşumuna eğilimli  tereyağı ve peynir gibi süt ürünlerim kınmaları veya azaltmaları tavsiye edil
le litotripsi olarak bilinen bir işlemle tedavi edilir. Bu metotta taşları kırarak toz haline getirmek için yüksek enerjili şok dalgaları kullanılır. Toz haline gelen taşlar idrarla dışarı atılabilir.

• Bazı vakalarda taşlar ameliyatla alın Bu oldukça ender yapılır ve gcneljf son çare olarak uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.