Böcek, Kene Sokmaları


Havaların ısınmasıyla böcek sokmaları da artmaya başlar. Malum piknik yapmayı seven bir milletiz, yalınayak otların, kumun üstünde gezmek çok hoşumuza gider, tabii ki bazı riskleri de beraberinde getirir, özellikle son zamanlarda artış gösteren kene sokmaları ölümcül bile olabiliyor.

Böcek sokmalarında özellikle arı, akrep, pire veya diğer böcek sokmalarında dışardan uygulama olarak Kafur(Camphor Q dozu) , gazyağı veya kuru soğan suyu iyi gelir. Böceğin iğnesi çıkartılıp üstüne Calendula uygulanabilir. Sarımsak da bu tarz böcek sokmalarında çok etkilidir, suyunu da kullanabiliriz. Eğer şişlik ve ağrı varsa günde 2 defa Homeopatik dozda Apis C12 alabiliriz. Fare ısırmalarında ise günde 2 defa Ledum C12 kullanabiliriz.
Kene sokmasında da Ledum Homeopatik ilaç olarak kullanılır. Tabi ki öncelikle kenenin düzgün bir şekilde yapıştığı yerden penset yardımıyla alınması gerekir. Devamında şikayetler geçene kadar Ledum alalım, Kırım Kongo Kanamalı hastalığı şüphesi taşıyan bölgelerde ise kene sokmasında öncelikle mutlaka bir hastaneye başvurup kenenin incelenmesini sağlamamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.