Burun Kanaması

burun_kanamasi Burun kanamaları tüm insanlarda görülebilir. Çoğunlukla tehlikesiz olmakla beraber, nadiren tehlikeli olabilir. Bazen bu tehlikelerin hayati boyutta olması ihtimalide vardır.

Burun kanamaları genellikler gençlerde, çocuklarda görülmektedir. Adında anlaşılacağı gibi kan burun deliklerinden dışarı boşalmaktadır.  Burunun ön bölgesindeki damarların çatlaması sonucu oluşur.
Kanamaya neden olan sebepler ise  şiddetli darbeler, tansiyon yükselmesi,   nem oranın düşük olması ve sıcak hava  gibi sebeplerdir.  Burun kanmaların çoğu bu tip kanamalardır.
Kuru ve nemli havalarda burun kanmmasını önlemek için gece burun bölgenize nemlendirici sürün kesinlikle yararı olacaktır.

Kanama sırasında  yapılacaklar

#Hastanın burnu soğuk suyla yıkanmalıdır.
#Burun içindeki kan ve kan pıhtıları sümkürülerek temizlenmeli
#Burun kanatları 6-7 dk boyunca kan gelmemesi için sıkılmalıdır.
#Hastanın yatırılmaması daha iyidir, yatırılması zorunlu ise kafa yukarda tutulmalıdır

Bu tip bir müdaleden sonra kanama çoğunlukla durur.Burun kanaması çatlayan damar iyileşene kadar 4-5 defa tekrar edebilir.Eğer durmuyorsa durum ciddi demektir. Mutlaka bir uzmana görünülmesi gerekmektedir.  Sağlık kurumunda ise genelde damar yakılır ve sorun halolmuş olur.

Burun kanamasının tekrarlanmasının sebepleri

En etkin sebep kan, karaciğer,  böbrek, damar  hastalıklardır.
Diğer bir sebep ise iltihaplanmalardır. Burunda iltihaplanmaya sebep olan  çok şey vardır bunlar; burun karıştırma, darbeler tümörler olarak sayılabilir.
Tekrarlayan burun kanamarında mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Kanamalarda kanın dışarıdan çok boğaza gittiğini hissediyorsanız.  çok hızlı şekilde kan kaybedip  görmede sorun yaşıyrsanız MUTLAKA 112 yi aramalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.