ÇARPIK BACAKLAR

ÇARPIK BACAKLAR
Bazı çocukların bacaklarında çarpıklık görülür. Bu çarpıklığın çeşitli sebeplen vardır. Doğuştan olabileceği gibi doğum esnasında da olabilir. Kundaklamada çocuğun ap1Ş araşma fazla bez koymaktan da olabilir. Önce çocuğu muayene ettir
meli gerekirse röntgeni alınmalı şayet çıkık değilse bacakları düzeltmek için şu ilaçları yapmalı.
1- Bol miktarda ceviz yaprağı toplanır. Kâfi miktar su bir kapta kaynatılır. Çocuğun dayanabileceği sıcaklıkta çocuğun bacakları sokulur, su soğumağa başlayınca çıkarılır ve kurulanır. Buna bir müddet devam edilir.
2- Çocuğun bacakları sıcak su içinde 10 dakika kadar tutulur Çıkarılıp kurulanır, iki adet taze (günlük) yumurtanın sarısıyla çocuğun bacakları oğulur. (masaj yapılır) Yumurta bulaşığı silinmez ve yıkanmaz o vaziyette 24 saat bekletilir. Bunu akşamlan yapmak daha uygun olur. Ertesi akşam tekrar sıcak suya sokulur. 10 dakika bekletilir, yıkanır. Bu tedaviye 40 gün devam edilirse çocuğun bacakları düzelir. Bir ahbabımın 6 yaşındaki çocuğuna bunu aynen tatbik ettiler (uyguladılar) Çocuğun bacakları düzeldi. Çocuğun bacakları yumurta sarısıyla (bacakları ezercesine değil) uzun müddet oğula-cak, yumurta bacaklara (sarısı) emdirilmelidir. Buna bilhassa dikkat etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.