Check- Up’ta büyük tuzağa dikkat

Check- Up’ta büyük tuzağa dikkat

Aman dikkat! Check-up’la ilgili bu tuzağa sakın düşmeyin

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, cep telefonlarına gelen ‘ücretsiz ya da indirimli check-up kazandınız’ şeklindeki mesajlara karşı dikkatli olunmasını istedi.

Nazım Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemlerde check-up dolandırıcılığının artış gösterdiğini belirtti.

Cep telefonlarına gelen mesajlarda ‘Müjde ücretsiz veya indirimli check-up hizmeti kazandınız, bizi arayın’ yazdığını belirten Kaya, firma arandığında piyasa fiyatının oldukça üstünde rakamların ortaya çıktığını bildirdi.

Bu tür mesajlara karşı dikkatli olunmasını isteyen Kaya, şunları kaydetti:

‘Sağlık konusu, tüketicinin önem verdiği bir nokta olduğundan bir çok art niyetli kişinin geçim kapısına dönüşmüş durumdadır. Tüketicinin numarasını nasıl elde ettikleri sorusu üzerine ise ‘GSM firmaları ile ortak çalıştıklarını, özellikli müşterilerin telefon bilgilerinin GSM şirketleri tarafından verildiğini’ söylüyorlar. GSM şirketleri, SMS gönderilen numara sahipleri hakkında yargı girişimi başlatarak, sorumluluklarını yerine getirmelidir.’

ÜCRETSİZ AMBULANS HİZMETİ VAADİ

Kaya, tüketicilere, kendilerine gelen mesajlara dayanarak kredi kartı bilgisi vermemesi ve ödeme yapmaması uyarısında bulunarak, şöyle devam etti:

‘Kendilerine SMS gelen numaraları ve art niyetli firmaları, abonesi oldukları GSM şirketine, Sağlık Bakanlığına ve tarafımıza bildirmeleri halinde gerekli takip yapılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) check-up dolandırıcısı bir firma hakkında 10 bin lira ceza uyguladı. Tüketiciler bu gelişmeyi dikkate alarak ilgililerin cezalandırılmasını sağlayabilir. Yine art niyetli bazı kişiler, tüketicileri arayıp telefonla danışmanlık, hastanelerden indirimli yararlanma ve ücretsiz ambulans hizmeti verdiklerini söyleyerek, 30-50 lira karşılığında bu hizmetlerden 1 yıl süre ile yararlanabileceklerini belirtmektedir. Tüketicinin kredi kartından yıllık 350-600 lira çekim yapılabilmektedir. Tüketiciler bu tür aldatmalara fırsat vermemelidir.’

VATAN

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.