Cilt Temizleyicileri Tonikler

Cilt Temizleyicileri Tonikler

CİLT TEMİZLİĞİ
Cilt bakımında ilk adım günlük temizliktir. Her sabah ve her akşam olmak üzere günde iki defa cildinizi özenle temizlemeli ve tonikle silmelisiniz.
Birçok insan makyaj yapmayı ihmal etmez ama cildin temizliğine önem vermez. Oysa makyaj yapılsa da yapılmasa da yüz cildinin düzenli olarak günlük kir birikimlerinden arındırılması gerekir.Yüzünüzü temizlemezseniz cildiniz ne kremlerden yararlanabilir ne siyah noktalardan ve aknelerden kurtulabilir ne de herhangi bir anti aging tedavisine cevap verebilir.

Yüz temizliğine önce alından başlamalı sonra sırasıyla ; yanak çene burun ve boyunla devam edilmelidir. Alın burun çevresi ve çene altı daha fazla toz ve kir tutar . Bu nedenle daha dikkatli temizlenesi önemlidir.
Göz çevresindeki deri çok hassastır . Bu nedenle daima özel bir temizleyici tercih edilmeli ve göz çevresine çok nazik davranılmalıdır.

KURU CİLT İÇİN BALLI TEMİZLEYİCİ:
Malzemeler:
1 yemek kaşığı kadar bal
2 yemek kaşığı gliserin
1 çay kaşığı sıvı sabun
Yapım ve Uygulama
Tüm maddeleri karıştırarak temiz bir şişeye koyun . Cildinize masaj yaparak sürün ve ılık suyla yıkayın . Bal cildi hem temizler hem de yumuşatır.
Bu temizleyiciyi günde iki kere ( sabah-akşam ) kullanabilirsiniz.

HASSAS CİLT İÇİN PAPATYADAN TEMİZLEYİCİ:
Malzemeler:
1 yemek kaşığı salatalık suyu
2 yemek kaşığı taze papatya çiçeği ( ya da 1 yemek kaşığı kuru papatya )
1 bardak saf su
1 yemek kaşığı gliserin
1 yemek kaşığı aloe vera jeli
Yapım ve Uygulama:
Bu mevsimde taze papatya bulamayabilirsiniz ama toplamaya zamanınız yoksa papatya çayı poşetleri de kullanabilirsiniz. Özellikle hassas ciltlerde çok etkilidir. Tüm maddeleri karıştırarak bir kaba koyun. Cildinize masaj yaparak sürün ve ılık suyla yıkayın. Bu sabun içermeyen hafif bir temizleyicidir. Salatalık suyu papatya ve aloe vera jeli cildi yatıştırıcı özelliklere sahiptir . Bu temizleyici günde iki kere ( sabah- akşam ) kullanabilirsiniz.

HER TÜR CİLT İÇİN TEMİZLEYİCİ:
Malzemeler:
2 tatlı kaşığı kuru lavanta
2 tatlı kaşığı kuru gül yaprağı
4 tatlı kaşığı yulaf
4 tatlı kaşığı kaolin ( kil )
Yapım ve Uygulama:
Sabun içermeyen bu temizleyici her tür cilde mükemmel sonuç verir.
Kahve içme makinesinde yulafı lavanta ve gül yapraklarını un haline gelene kadar çekin . Hazırladığınız bu karışıma kili karıştırın ve hava almadan bir kavanoza koyun.
Kullanacağınız zaman 1 çay kaşığı kadar tozu biraz su ile avucunuzda ıslatın yumuşak hamur kıvamına getirin. Cildinize masaj yaparak yayın ve daha sonra soğuk su ile yıkayın . Bu temizleyiciyi günde iki kere ( sabah-akşam )kullanabilirsiniz.

TONİKLER
Tonik temizliği tamamlar ve gözenekleri sıkıştır. Cildin günlük bakımında temizlikten sonraki ikinci adım kalan son artıkları arındıran ve gözenekleri sıkıştırmaya yarayan tonik uygulamasıdır. Tonik özel bir solüsyondur. Genellikle su ve alkolle hazırlanır. Bazı toniklerde salisilik asit portakal çiçeği kolonyası gül suyu veya daha farklı maddeler de kullanılır.
Tonik seçerken alkolsüz olanları tercih edin.
Sade gül suyu ve maden sodası en iyi toniklerdir.

YAĞLI CİLDE SİRKE TONİĞİ:
1 kaşık elma sirkesiyle 8 kaşık maden suyunu karıştırıp yağlı cilt için güzel bir tonik elde edebilirsiniz.Cildinizi temizledikten sonra tonikle ıslatılmış bir pamuk yardımıyla silerek sabah ve akşam cildinizi canlandırıp sıkılaştırın.

DOĞAL MADEN SODASI:
İçindeki zengin minareler sayesinde tüm ciltler için yararlı ve besleyici bir toniktir. Cildinizi temizledikten sonra doğal maden sodası ile sıkıştırılmış bir pamuk yardımıyla sabah ve akşam cildinizi canlandırıp sıkılaştırın.

SALATALIK-BAL TONİĞİ:
Soyulmuş ve doğranmış orta boy salatalığı mikserde püre haline getirin. Püreyi bir kevgire boşaltın ve kevgirin altına da cam bir kap yerleştirin. 20 dakika kadar süzülmeye bırakın. Salatalığın suyu iyice süzüldüğünde minik bir kavanoz alıp içine 2 kaşık bal ilave edin. Tahta bir kaşıkla salatalık suyu ve balın iyice karışmasını sağlayın.
Kullanacağınız zaman şişeyi iyice çalkayın. Makyaj pamuğunuzu bu tonikle ıslatın sabah-akşam yüz boyun ve göğüs bölgesini silin. 3-4 dakika kurumasını bekleyin.Toniğinizi kapaklı bir kapta en fazla 1 hafta kadar saklayıp kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.