Ciltteki Yaralar ve Derideki Lekeler Üzerine

Ciltteki değişik renklerdeki yaralar, kansere dönüşme potansiyeli ve görünümü bozmaları nedeniyle özellik gösterir. Erken dönemde tanısının konularak tedavinin planlanması çok önemlidir. Cildin pigmente lezyonlarında asimetri, renk değişikliği (alacalı, mor, mavi,kırmızı, kahverengi karışımı), sınır düzensizliklerinin olması ve büyümesi cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirir. Doğuşta mevcut olan dev kıllı nevüsler kötü şekilli değişim açısından yüksek risk taşır ve çıkarılması gerekir.

Günümüzde artan ultraviyole riski ile cilt kanseri sıklığı da artmaktadır. Cildinizde iyileşmeyen, sınırları düzensiz, devamlı kanayan yaralar mevcutsa en kısa zamanda plastik cerraha başvurunuz.

İyi huylu deri tümörlerinden olan damar kaynaklı (hemanjiyom,lenfanjiyom) deri lezyonları doğumda mevcut olabilir veya ilk aylarda farkedilebilir. Hemanjiyomların %90′ ı on yaşına kadar gerileyip kaybolabilir. Ancak bazı damarsal lezyonlar kanamaları ile hayatı tehdit edici hal alabilirler veya göz kapağı, ağız çevresi yerleşimi ile lokalizasyon problemi yaratırlar. Bu tür lezyonların çıkarılması veya küçültülmesi gerekir. Port-wine stain ve gerilemeyen çilek hemanjiyom gibi damarsal kökenli yaralar lazer tedavisi ile soldurularak, bir kaç seansta giderilir.

Dövmelerin çıkarılması, cilt törpüleme veya lazerle yapılır. Cildinizde dışı sert ve rengi değişik yaralar veya cisimler farkediyorsanız lütfen vakit kaybetmeden onkoloji merkezine görününüz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.