Cocuklarda Bebeklerde Bogaz iltihabı

Boğaz iltihabı (larenjit) Çocuklarda Boğaz İltihabı


Bebeklerde Boğaz İltihabı
Çocuğun dar boğazı, bazı mikrobik ve vi­rüs hastalıklarından çok çabuk etkilenir. Bir zamanların korkulu rüyası kuşpalazı (difte­ri) hastalığı ise, zorunlu aşılama sayesinde gü­nümüzde hemen hiç kalmamıştır.

Boğaz iltihabı, bir enfeksiyon hastalığıy­la birlikte, ateş ve kuru öksürükle başlar. Ök­sürük anormaldir. Ses değişir: Çatlaklaşır ve­ya iyice kısılır. Nefes alırken zorlanma ve garip bir hırıltı, durumun ciddileştiğini gösterir ki, doktor çağırmak gerekir.

Tedavi ve Yapılması gereken

Doktoru beklerken, çocuğu elden gel­diğince sakinleştirin. Radyatör veya so­banın üzerine odayı havalandırmak için bir tas su koyun. Boynuna da sıcak ve nemli kompres yapın.
Doktorun vereceği güçlü ilaçlar, bo­ğaz iltihabının ve buna sebep olan enfek­siyon hastalığının evde tedavisini sağla­yacaktır.

Tedavi yetersiz kalırsa, çocuğu has­taneye kaldırmak gerekebilir. Ancak bun­dan çekinen çocuğa karşı anne-babanın ve doktorun çok müşfik davranıp, hasta­ne korkusunu unutturmaları gerekir.Tıbbi yardım bu hallerde eve ulaşabi­leceğinden, bir felaket olmuşçasına ço­cuğu hastaneye koşturmaktan kaçının.

Cocuklarda Bebeklerde Bogaz iltihabı Hızlı kilo verme | Kilo vermenin yolları | Kilo verme egzersizleri

Bunlar İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.