Çocuklarda egzama nasıl tedavi edilir?

Çocukluk egzamasının 3-5 yaşları arasında kendiliğinden iyileştiği sıkça görülür.

Bazı durumlarda bulgular hafif veya orta şiddette yetişkinliğe taşınır.

Cildinde egzama benzeri lekeler görülen çocuklar doktora gösterilmelidir. Öncelikle egzamanın nedeni ortaya çıkarılır. Egzama yaraları genellikle alerjik maddelerden, nadiren ise ciddi bir hastalıktan kaynaklanır.

Egzamalı çocukların yaralı bölgeden mikrop kapma riski olduğundan uçuklu insanlarla temas ettirilmemelidirler. Tırnakların düzenli olarak kısa kesilmesi, yaraları kaşımamaları için pamuklu eldiven takarak uyutulmaları cildin çabuk iyileşmesine yardım edecektir.

Pamuklu, yumuşak dokulu giysiler kullanmak kaşıntının rahatsızlığını azaltacaktır, yünlü giysi ve battaniye kullanılmamalıdır. Banyo sayısı azaltılmalı, yıkarken derinin yağ dengesini bozan sabun ve deterjanlardan uzak durulmalıdır. Bebek yağları kullanılabilir.

Egzamanın nedeni tam olarak belirlenebildiyse bulaştığı kaynak yok edilerek tedavi yürütülür. Aşırı sıcak hava terlemeye, terleme de pişiklerin artmasına neden olduğu için çocuğun bulunduğu ortamın serin tutulması avantajlı olacaktır.

Egzama vakası ciddiyse doktor önerisiyle çocuğa kaşıntı önleyici solüsyona batırılmış giysiler giydirilebilir. Giysiler çıkarıldığında cilde krem sürülmelidir. Eğer egzama yaraları ilerlemiş ve enfeksiyon oluşmuşsa antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.