Çocuklarda egzama

Beş yaşın altındaki çocukların en az yüzde 20′sini etkileyen yaygın bir cilt hastalığıdır. Nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak genetik olabilir. Çünkü hastalığın aile geçmisi vardır. Beslenme faktörü (örneğin, inek sütüne hassasiyet) olası bir nedendir.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
► Cilt çok fazla kaşınır ve iltihaplanır.
► Bebeklerde yüzde, boyunda, dirseklerde ve dizlerde kırmızı, pullu döküntü olur.
► Daha büyük çocukların eklem yerlerindeki bölgede cilt üstünde kırmızı, pullu bir döküntü oluşur.
Egzaması oian çocuklarda ayrıca astım
ve saman nezlesi de görülebilir.

Çocukluk egzaması birkaç yıl sürebilir, ya da çocuk büyüyünce geçebilir. Cildin kaşınması egzamada enfeksiyona neden olabilir ve durumu kötüleştirebilir.
EGZAMADA YAPILACAKLAR
Çocuğunuzda egzama varsa parfümlü cilt ürünlerinden uzak durun ve cilt nemlendiricileriyle nemlendiricili sabunlardan kullanın. Doktor ısrarcı döküntüler için kortikosteroit kremler ve steroit-antibiyotik kremler verebilir. Bu kremlerin iki haftalık kullanılarak enfeksiyonlu egzama temizlenebilir.

DİĞER KAŞINTILI DURUMLAR
Uyuz: Nedeni derinin içinde yuvalanan bir parazittir. Tipik semptomlar kaşınma, kabarık pembe noktalar, el ve ayak parmaklan arasında oluşan kahverengi çizgilerdir. Parazit giderici losyonlarla temizlenir.
Saç bitleri: Baş derisini kaplayan ufak böcekler aşın kaşıntıya neden olur. Yakın temasla, paylaşılan şapka ve tarakla yayılır; yetersiz hijyen bir neden değildir. Özel şampuanlar sorunu giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.