Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonları, anüs çevresindeki bakterinin üretradan yukarıya (mesaneyi boşaltan kanal) doğru ilerlemesiyle oluşur. Mesaneyi böbreklere bağlayan idrar yollarından (üreterler) birinde bulunan bir anormallik de enfeksiyona uygun bir ortam yaratabilir. İdrar yolu enfeksiyonunu, özellikle de küçük çocuklarda, tespit etmek her zaman kolay değildir. Ancak acilen tedavi edilmesi zorunludur. Enfeksiyon fark edilmezse böbreklere zarar verir. Bu da çocuğun başka enfeksiyonlara daha açık hale gelmesine neden olacak, ayrıca ileriki yıllarda böbrek hastalığına yakalanma olasılığı artacaktır.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
Bebeklerde ya da küçük çocuklarda idrar enfeksiyonu belirtileri diğer hastalık belirtilerinden ayırmak çok zor olabilir. Aralarında şunlar olabilir:
► Ateş.

► Kusma.
► Genel bir hastalık hali.
► Gelişim yetersizliği.

► Ateşli nöbetler.
Daha büyük çocuklarda görülen belirtiler yetişkinlerinkine benzeyebilir.
► Sık idrar yapma ihtiyacı.
► İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi.
► Alt karın bölgesinde rahatsızlık ya da ağrı.
► Kuru bir dönemin ardından gündüz ya da gece boyunca ıslanma.

İdrar yolu enfeksiyonları, erken dönemde müdahale edilirse antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Çocuğunuzun idrar yolu enfeksiyonuna yakalandığından şüphe ederseniz onu zaman geçirmeden doktora götürmelisiniz.
DOKTOR NE YAPABİLİR?
Çocuğun idrar örneği alınır. Doktor, enfeksiyon gösteren herhangi bir protein ve/veya alyuvar ve akyuvar hücrelerinin varlığının test edilebilmesi ve hastalık nedeni olan bakterinin saptanabilmesi için idrar örneğini laboratuvara gönderir. Enfeksiyon nedeni öğrenildikten sonra antibiyotik tedavisine geçilir.
Enfeksiyon böbreklere ulaşmışsa (pi-yelonefrit olarak bilinen hastalık) çocuğun damar içi antibiyotiklerle hastanede tedavi görmesi gerekebilir. Bebekler ve küçük çocuklar da tedavi için hastaneye sevk edilebilir. îdrar yolu enfeksiyonuna yakalanan çocukların büyük bölümü tamamen iyileşir. Ancak enfeksiyon tekrarlayabilir; bu nedenle, çocuğun bol bol sıvı almasında büyük fayda vardır.
İLERİ ARAŞTIRMALAR
İdrar yolundaki anormalliklerin saptanması veya böbrekte oluşan hasarın kontrol edilmesine yönelik daha kapsamlı araştırmalar için çocuğun hastaneye yatması gerekebilir.
Böbrek skarlaşmasına bakmak için böbrek taraması yapılabilir. Bir boya çocuğun koluna enjekte edilir ve özel bir kamera (gama kamerası) ile böbreğin fotoğrafı çekilir. Böbreğin ultrasonla taranması da gerekebilir.

► Ölçüm çubuğu ile yapılan basit bir testle çocukta idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı kolayca anlaşılabilir

► Bu bebeğin böbrekleri, özel bir “su yatağı” tarayıcıyla görüntüleniyor. Yandaki ekranda net bir ultrason görüntüsü kaydediliyor.
Diğer testler arasında idrar yolunun özel bir röntgenle muayenesi de yer alır. Bu işlemde bir boya mesaneye gönderilir ve çocuk idrarını yaparken röntgen çekilir. Bu test ile çocukta idrar yolu reflü-sü (bu rahatsızlıkta, vücuttan çıkması gereken idrar, geriye, böbreklere doğru akar) olup olmadığı tespit edilir. Bu durumda, enfeksiyon riski azalana kadar çocuğa düşük dozda antibiyotikler verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.