Çocukluk dönemi güneş yanığı, cilt kanseri riskini artırıyor

Güneş ışınlarına fazla maruz kalma cilt kanseri ve melanom kanseri riskini artırıyor. Dermatoloji uzmanı Prof. Dr. Nilsel İlter, güneş ışınlarına kontrolsüz maruz kalınmasının deri kanseri riskini arttırdığını belirtti. İlter özellikle çocukluk dönemlerinde aşırı güneş ile temasın deri kanseri riskini daha da arttırdığının altını çizdi.

 Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre Prof. Dr. Nilsel İlter, “Tüm güneş maruziyetinin yüzde 80’i çocukluk dönemindedir. Çocukluk ve ergenlik dönemindeki güneş yanıkları, ileride gelişebilecek deri kanserleri açısından çok risklidir. Herhangi bir yaşta, beşten fazla güneş yanığı olması da ‘melanom’ denilen ve ölümcül olabilen deri kanseri riskini iki katına çıkarır” dedi.
Kişiler ultraviyole ışınlarının yüzde 50’sine ilk 20 yılda maruz kalır
“Kişiler tüm yaşamları boyunca alacakları toplam ultraviyole ışınlarının yüzde 50’sine yaşamlarının ilk 20 yılında maruz kalmaktadır” diyen İlter, “Bu nedenle özellikle çocukların güneşten korunması, ileri yaşlarda gelişebilecek deri kanserlerinin önlenmesi açısından çok önemlidir. Altı aydan küçük bebeklerin uzun süreli direkt güneş maruziyetinden, 6 aydan sonra ise yüksek koruma faktörlü ürünler ile korunması gerekmektedir. Güneşten koruyucular, güneşe maruziyet süresini uzatabilmek için kullanılmamalıdır. Çünkü böyle bir kullanım bazı güneşten koruyucular tarafından filtre edilmeyen ya da daha az filtre edilen dalga boylarına maruziyeti artırabilir” ifadelerini kullandı.
 “Çocuklar ıslak tişörtle güneşte durmamalı”
Güneş ışıklarının en dik olduğu saatlerin 10.00-14.00 olduğunu anımsatan İlter, bu saatlerde dışarıda bulunmak gerektiğinde gölgede durulması gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. İlter, “Yalnızca açık ve güneşli havalarda değil, bulutlu ve kapalı günlerde de ultraviyole ışınlarının yüzde 80’i dünya yüzeyine ulaşır. Normal pencere camının UVB’yi geçirmediği ancak UVA ışınlarının geçmesine engel olmayacağı unutulmamalı” diye konuştu.
Islak tişört giymekten uzak durun
İlter, güneşli havada mutlaka şapka ve gözlük kullanılması gerektiğini vurgulayarak, çocukların koruyucusuz ve şapkasız dışarıda durmamasının önemine işaret etti. Kullanılacak şapkanın kumaşının ışığı geçirmemesi gerektiğine de dikkati çeken İlter, şu uyarılarda bulundu:
“İdeal olarak 10 santimetre güneşliği olan şapka kullanılmalı. Ayrıca, kalın kumaşlar, sıkı dokunan kumaşlar, yıkama ile hafif çekmiş kumaşlar, polyester giysiler daha yüksek koruyucu özelliğe sahiptir. Normal bir pamuklu tişört güneş ışınlarını yüzde 50, ıslak bir tişört yüzde 60-70 geçirir. Güneş ışınlarının gözdeki etkilerini ve katarakt oluşmasını önlemek için tam UVA-UVB filtreli güneş gözlükleri kullanılmalı. Güneş koruyucular doğal deri rengine uygun şekilde seçilmeli, açık tene sahip kişiler daha yüksek koruma faktörlü kremleri tercih etmeli. Koruyucular, dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli, 2-4 saatte bir yenilenmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.