Doğal Selülit Tedavisi

Selülit tedavisinin doğal, bitkisel yöntemlerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Doğal Bitkisel Selülit TedavisiDoğanın kadınlara verdiği bir çok ayrıcalığın bedellerinden biri de maalesef selülit. Bu sorun tümüyle dişi hormon yapısının bir sonucu. Zaten selüliti olmayan kadın o kadar az ki, on kişiden sekizinde görebilirsiniz… Üstelik incecik vücutlar bile selülitten nasibini alıyorlar. Bu kabus, portakal kabuğu gibi çukurlu bir görünümde, özellikle kalça ve bacaklarda göze çarpar. Ayrıca karın bölgesi, kolların iç ve dış kısımlarımda da görülür.

Selülitin yapısal nedenleri
Selülitin hormonal yapıdan kaynaklanan 2 temel nedeni bulunur: Kadın vücudunun doğal yağ dokusu ve su toplama özelliği.

Selülit tipleri
Kompakt form: Genç kızlarda görülür. Dışardan hemen farkedilmez ama kalça ve baldırlar genişlemiş gibi görünür. Ödemli form: Orta yaş kadınlarda görülür. Kalçalardan dizlere doğru indikçe artar. Bacaklar şeklini kaybeder, dizler kalınlaşır. Bacak ağrıları olabilir. Karışık form: Hem ödemli hem kompakt formun birlikte görülmesi…

Doğal olsa da, selülite teslim olmak gerekmez!
Çeşitli kremler, cihazlar, selülit masajları, diyet önerileri selülitle mücadelenin silahlarıdır.

Selülit ve diyet
Selülit diyeti ile zayıflama diyeti ayrı şeylerdir. Zayıflamak amacıyla düşük kalorili bir diyet yapıldığı zaman, önce aktif yağ dokuları erir. Örneğin karındaki ve omuzlardaki yağlar gibi. Selülit temelde bir yağ hücresi olsa da yapısı bozulduğu için erimesi kolay değildir. Zayıflama rejimleriyle aktif yağ dokuları erirken selülitler yerli yerinde kalır. Bu yüzden, başlıca sorunu selülit olan kadınlara, selülit için özel bir diyet önerilir.

Spor
Özellikle tempolu yürüyüş, merdiven çıkmak, yüzmek ve bisiklete binmek çok faydalıdır. Bütün sporlar kan ve lenf dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda vücuttaki yağ depolarını enerjiye dönüştürerek erimelerine katkıda bulunurlar.

Selülit ve aletli tedaviler
Bu sistemlerin hareket noktası, dolaşımı hızlandırmak ve bölgesel yağ hücrelerini, yağ asitlerini parçalayıp idrarla dışarı atılmasını sağlamaktır. Başlıcaları; vakumlu sistem, ultrason, elektrik akımıyla çalışan cihazlar ve lenf drenaj cihazlarıdır. Bunlar selülit tedavisinde gerçekten yararlı aletlerdir. Özellikle ses dalgalarıyla çalışan ultrason cihazları çok etkilidir.

Selülit ve masaj
Masaj doğru yapılırsa kan dolaşımını düzeltir ve ödemin çözülmesine yardımcı olur. Ayrıca yağ dokusunda hapsolmuş sıvıyı hareketlendirir ve lenf dolaşımını düzenler. Düzenli masajla vücut dokusu sıkılaşıp toplanır ve dolaşım sistemi düzene girer. Dolaşımın düzene girmesi selülit oluşumunu engeller.

Selülit kremleri
Anti-selülit kremleri bir süre için pürüzsüz ve düzgün bir cilt sağlar. Ancak uzun süreli etkileri henüz kesinlik kazanmamıştır. Ama denemenin bir zararı yoktur. Ancak bu kremleri kullanırken spor, diyet ve diğer aktiviteleri yapmanız, kremlerin etkisini arttırır.

Mezoterapi
Mezoterapi 4 mm`lik özel iğneler ve bir enjektör yardımıyla, cildin mezoderm tabakasına yağ eriten ve dolaşımı düzenleyen karışımların enjekte edilmesidir. Bu maddeler, selüliti oluşturan bozulmuş yağ hücrelerini parçalarlar veya rahatlatırlar. Böylece yağ hücreleri sıkıştıkları yerden kurtulurlar. Bu arada diyet desteğiyle de yağlar enerjiye dönüştürülüp tüketilir. Mezoterapi seansları ilerledikçe, selülitli bölgeler incelir ve düzelir.

Karboksi Terapi
Karboksiterapi, deri içi ve deri altına özel bir cihazla doğrudan saf karbondioksit gazı verilmesi yöntemidir. Karbondioksit oksijene göre 20 kat daha hızlı dağılan bir gazdır. Uygulama sonrası bölgeye çevre dokulardan daha fazla oksijen gelir ve dolaşım hızlanır. Karbondioksit hızla uzaklaştırılır. Yağ yakımı artar. Belli sayıda seanstan sonra selülitler yok olur. Ama bu etkinin korunması kişiye bağlıdır. Düzenli egzersiz ve diyetle karboksinin etkisi yıllarca sürebilir. Yoksa kısa sürede eski halinize dönmeniz çok kolaydır.

Selülitten Doğal Yollarla Kurtulmak

 1. Doymuş yağ ve karbonhidrat alımını en aza indirin. Su açısından zengin, tuz açısından zayıf beslenin. Protein zengini gıdalar (balık, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanı ve yumurta) ödemi önler.
 2. Tuz ve tuzlu gıdaları kısıtlayın. Günlük 0,5 gramdan daha fazla tuz almayın, diyet tuzunu tercih edin. Yiyeceklerinizde tuz yerine baharat, limonla tatlandırmalısınız.
 3. Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz, çilek yiyin.
 4. Alkol ve nikotinden kesinlikle uzak durmalısınız.
 5. Günde en az iki litre su içmelisiniz. Sabah kahvaltıdan önce, gece yatarken iki bardak su için.
 6. Sıvı ihtiyacınızı kahve, çay, kola gibi selülit yapan içeceklerle karşılamak yerine su ya da ayran için.
 7. Vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir.
 8. Yapay tatlandırıcılardan, renklendiricilerden ve besin desteklerinden uzak durun.
 9. Bol bol sebze ve meyve yiyin. Özellikle koyu renkli olanlarını tüketin. Koyu kırmızı (karpuz, domates, elma ve kırmızı greyfurt-portakal, siyah üzüm), koyu yeşil (elma, ıspanak, brokoli, biber), koyu sarı (mango) sebze ve meyvelere öncelik verin. Meyveleri yemekten en az iki saat sonra tüketin.
 10. Şekeri kesin. Şekerlemelerden, tatlılardan uzak durun.
 11. Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızıturp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yiyin.
 12. Patates, pirinç, elma, havuç su tutucu gıdalardır. Bunlardan tüketmemeye gayret edin.
 13. Günlük gıdanın yüzde 75′ini sebze, meyve, baklagillerden, geri kalanını ise hayvansal gıdalardan olacak şekilde düzenleyin.
 14. Dil peyniri hariç diğer peynirleri suda bekleterek yiyin.
 15. Rezene, elma kabukları ve yeşil çayı karıştırarak hazırladığınız bitki çayını günde en az dört kere içemeye çalışın.
 16. Haftada iki kez balık tüketmeye çalışın çünkü balıkta bulunan fosforun dokuları kuvvetlendirici etkisi vardır.
 17. Mümkünse her gün bir demet maydanoz, kereviz, lahana ve enginar yiyin.
 18. Yemeklerde kızartma yerine haşlama ya da buğulamayı tercih edin.
 19. Birçok antiselülit kremleri deriye hemen girmeyi ve doğrudan doğruya yağ hücrelerini etkilemeyi amaçlıyor. Selülit tamamen kaybolmasa da bu ürünlerden bazıları sayesinde azalabiliyor.
 20. Selülitin yok edilmesi için masaj en etkili yöntemlerden biridir. Evde kendi kendinize masaj yapabilirsiniz. Antiselülit kremlerinin dokulara etkisi, daha önce masaj yapıldığı takdirde iki kat daha fazla olur. Nedeni, lenf ve kanın harekete geçmesidir.
 21. Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giyinmek, yanlış şekilde yürümek ya da kambur şekilde oturmak da selülitin oluşma nedenleri arasındadır. Çünkü bunlar toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz yönde etkilerler.
 22. Fazla güneşte kalmak selüliti artırıyor bu nedenle çok fazla güneşe maruz kalmamalı ve güneş koruyucu kremlerde yüksek faktörlüleri tercih etmelisiniz.
 23. Selüliti azaltabilecek en iyi yol egzersiz yapmaktır. Özellikle haftada en az 3 kez 35 dakika sürecek aerobik aktivite yapın. Yürüyün, bisiklete binin, yüzün, dans edin.

Doğal ürün deyince eskiden sadece bedensel rahatsızlıklar akla gelirdi. Oysa şimdi doğal ve bitkisel ürünler her yerde, her alanda kullanılıyor. Örneğin; estetik ve güzellikte artık doğal ürünler hayli ilgi görüyor. Nasıl görmesin ki?.. Bazen kırışıklardan kurtulmak için sürülen bir krem bile, insanın hayatını kabusa çevirebiliyor. İşte “Be Night Recovery Serum” adlı kremi kullanıp uykuya dalan, Amerikalı manken Catherine King`in başına gelenler: Bu ünlü mankenin yüzü, kırışıklık önleyici kremden sonra tanınmayacak hale gelmişti biliyorsunuz. Dolayısıyla yüz için seçilecek bir krem de, selüliti giderecek bir yağ da çok önem taşıyor. Bu sefer tam da gündemde olan bir konuyla söze girelim ve selülitle ilgili bilgilerimizi paylaşalım sizinle…

Selülit nasıl oluşur?
Genellikte kadınlarda görülen selülitin tedavisi ile ilgili sürekli yeni buluşlar öne sürülüyor. Peki selülit nasıl oluşuyor? Bu konuda birçok fikir var; ama genellikle hormonların faktörü çok büyük. Başka nedenleri de unutmamak lazım: Kimi zaman kalıtımsal olabiliyor. Yanlış beslenme, dolaşım bozuklukları, kronik kabızlık, doğum kontrol hapı tüketimi ve ruhsal sorunlar da selülit nedeni olabiliyor. Selülit, özetle bedende toplanmış yağ hücreleridir; ama yağlar, bedenimizin her yerinde mevcut. Selülit ise bu yağların “dejenere” olmuş hali. Isı ve enerji oluşturan bu yağlar, dengesiz beslenme, dolaşım bozukluğu gibi faktörlerle sorun haline geliyorlar. Buna hareketsiz bir yaşamı da katarsak, selülit sorunu yaşamımıza girmiş oluyor.

Selülit için doğadan yararlanın
Selülitin en çok sevdiği yerler genellikle hareketsiz bölgeler. Kalçada, basenlerde ve baldırlarda ortaya çıkıyor ve kadınların hayatını kabusa çevirebiliyor. Zayıflama çabaları ile de erimiyor çoğunluk. Sadece rejim yapıldığında, veya bu çerçevede bir doğal ürün kullanıldığında vücudun diğer bölgelerindeki yağlar eriyebiliyor ama, selülitli bölgedeki sorun sürüyor.

Cilt altı yağ dokularının, bağ dokuları arasında sıkışması ile ciltte ortaya çıkan bu “portakal kabuğu görünümü” kimi zaman fazla şişman olmayan insanlarda da görülüyor. O nedenle hemen hemen herkesin sorunu olarak sık sık masaya yatırılıyor.

Evde masaj yapmak
Selülitin birçok tedavisi var. Hepsinin kendine göre etkisi olabilir ama, şimdi diğer yöntemlerden söz etmeyip, evde yapılabilen bir uygulamadan söz edeceğim: Hoş kokulu bitkisel yağlarla evde yapacağınız bazı masajlar hakkında bilgi vereceğim. Özellikle selülit sorunları ve bölgesel zayıflama için özel olarak hazırlanan bir masaj yağı var ki, bu büyük ilgi görüyor. Sözünü ettiğimiz Softline adlı özel yağ, bitki özleri ve yağ eritici doğal yağlardan üretilmiş. Herbaliumun ürettiği Bitki Özlü Selülit ve Masaj Yağı, selülitli olmayan, ama bedende incelmesini istediğiniz diğer bölgelerde de kullanılıyor. 13-15 uygulamada çok iyi sonuçlar veren bu yağın en önemli özelliği, tamamen katkısız ve doğal oluşu.

Nasıl kullanıdığına gelince; sorunlu cilde sürüp, belli bir süreyle masaj yapmanız yeterli. Ayrıca teni besleyici ve sıkılaştırıcı özelliği de var. Yüzde yüz saf ve doğal yağların karışımından oluştuğu için, herhangi bir yan etkisi bulunmuyor (Piyasadaki sentetik karışımlı bitkisel kokulu yağlardan olmadığı için, birçok kadın bu ürünün etkisinden memnun.).

Birkaç uygulamadan itibaren, özellikle kalça ve basen bölgesinde fark edilir bir değişim görmek mümkün. Uygulama sonunda, yaptığınız ölçümlerde de santimetre olarak incelme ve selülitlerde azalmaları gözlemleme olanağınız var. Bu masaj yağı, evde kendiniz tarafından uygulayabileceği gibi, profesyonel bir masör tarafından da gerçekleştirilebilir; ya da evdeki bir yakınınıza masaj yaptırabilirsiniz.. Birçok güzellik merkezinde de uygulanan, saf bitki özlerinden oluşan bu yağ karışımı yaklaşık 15 uygulamada bölgesel zayıflama ve selülit sorunlarının giderilmesinde çok iyi neticeler veriyor.

Selülit yağı nasıl etki yapıyor?
Bahsettiğimiz bitki özlerinden oluşan yağ, masaj halinde sorunlu bölgeye uygulandığında, o bölgede kan dolaşımını hızlandırarak yağların parçalanmasını sağlıyor. Yapılan masajın da etkisiyle, lenf kanalları ile vücuttan idrarla birlikte atılmasını sağlıyor. Ayrıca cildi besleyici ve sıkılaştırıcı özelliği ile sarkma sorununu ortadan kaldırıyor, estetik bir görünüm sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.