Doğuştan kalça çıkığı

Bu hastalık yeni doğan bebekleri etkiler ve erkeklere kıyasla, kız bebeklerde daha yaygındır. Çoğunlukla doğum sırasında ters gelen bebeklerde görülür, çünkü bu pozisyon bebeğin kalça eklemlerine aşırı yük bindirir. Hafif vakalarda, kalça eklemi çevresindeki bağlar gevşektir ve aşırı esnekliğe yol açar.

Daha ağır vakalardaysa kalça eklemi kalıcı biçimde yerinden çıkmıştır. Kalça çıkığı bebeğin doğumundan birkaç hafta sonra kendiliğinden düzelebilir, ama altı aylık bir süre boyunca alçıya almak gerekebilir. Bazı vakalarda durumu düzeltmek için cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
Hafif vakalar hiç belirti göstermeyebilir, ama ağır kalça çıkığı olan bebeklerde şu belirtiler oluşur:
► Bacakların arkasında asimetrik cilt kıvrımları.
► Etkilenen bacakta kısalık.
Doğuştan kalça çıkığı gelişme testlerinde doktorlar tarafından saptanamazsa, çocuk topallayabilir. Bu hastalık en etkili biçimde erken dönemde tedavi edilir ve tedavi gecikirse çocukta genç yaşta osteoartrite yakalanma riski oluşur. Ayrıca kalça okle mindo kalıcı zararlar meydana gelir.

Doğuşta!) kalça çıkığının nedeni kalça eklemi bağlarının zayıflığı veya daha ciddi vakalarda, kalça kemiği yuvasındaki bir anormallik olabilir.
Problem ilk bir iki haftada kendiliğinden düzelmezse, kalçanın normal olarak gelişebilmesi için uyluk kemiğinin etkilenen ucunun doğru biçimde kalça yuvasına oturtulması gerekir. Ortopedi uzmanları kalçayı doğru hizada tutabilmek için bölgeyi bandajlayabilir ya da alçıya alabilir ve bunların altı ay boyunca kullanılması gerekebilir.

► Bebekler doğumdan sonraki ilk haftada muayene edilir ve kalça hareketlorinin dengesi ve menzili kontrol edilir. Mevcut bir sorunun tam olarak araştırılması gerekir.

RUTİN KALÇA MUAYENESİ
Bütün bebekler doğumdan hemen sonra bir iki gün içinde çocuk doktorunca muayene edilmeli ve bu muayeneler rutin olarak devam ettirilmelidir. Kalça gevşekliğimloıı y.ı da çıkığından şüphe ediliyorsa çocuğun acllon bir çocuk ortopedi uzmanına gösterilmesi gerekir. Durum ultrason taraması ile teşhis edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.