Domuz Gribi Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Ülkemize giriş yapan domuz gribi aşıları ile ilgili tartışmalar ve soru işaretleri devam ediyor.Kamuoyunda domuz gribi aşısının yan etkileri ile ilgili soru işaretlerini gidermek için sağlık bakanlığı açıklama yaptı.
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada “gelecek aşının kızamık, kabakulak aşısından farkı yok.sadece hafif kızarıklık ve hafif ateşe yol açabilir” söylendi.
Yapılan tartışmaların odağında kullanılacak olan aşının testlerinin yeterli düzeyde olmadığı görüşü var.Sağlık Eski Bakanı Osman Durmuş aşının piyasaya sürülebilmesi için faz1 ve faz2 testlerine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Bu testlere göre aşılar üretildikten sonra labaratuvarlarda testleri yapılıyor.Sonradan hayvanlar ve insanlar üstünde deneniyor ve vücudda virüse karşı antikor üretilip üretilmediği gözlemleniyor.
Sağlık bakanlığına göre aşı bu testlerden geçti ve yeteri kadar güvenilir.
Aşının satışa sunulmadan önce 3-5 bin gönüllü üzerinde denendi.Aşıya Türkiye’de ruhsat verilmesi için Ankaraya geldikten sonra birtakım testlerden geçirilecek.Hayvanlar üzerinde denendikten sonra aşıdaki kimyasal maddelerin oranı ölçülecek ve aşılama çalışmaları başlatılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.