Domuz Gribi Virüsünde Yüksek Artış!

Domuz gribi ölüm vakaları yurt ve dünya genelinde etkisini sürdürüyor.Son zamanlarda ardı arkası kesilmeyen domuz gribi haberlerinde azalma olsada domuz gribi virüsü ülke çapında yayılıyor ve ölüm vakaları artış gösteriyor.
Ancak bu son 2 gün içinde domuz gribi vakalarında çok hızlı bir artış oldu.Resmi kaynaklarla da doğrulanan haberlere göre son 2 gün içinde domuz gribinden 20 kişi daha hayatını kaybetti.Domuz gribi vakalarının sayısı hakkında konuşalan rakamlar ile gerçek rakamlar çok farklı. EKMUD Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer asıl vaka sayısının konuşulan rakamlardan yaklaşık 10 fazla olduğunu söyledi
Domuz gribi aşısı ile ilgili basında çıkan tartışmalar sonucunda halkın büyük bir bölümü yaşadıkları endişeden dolayı aşıya sıcak bakmadılar ve aşı olmadılar.Oysa domuz gribi aşısı olan 250 bin kişide hiçbir önemli bir yan etki görülmemişti.Domuz gribi aşısı hakkında çıkan farklı yorumlardan halk etkilendi maalesef.
Şu an herkeste domuz gribinden korunma için farklı yöntemler çıkıyor.Sıvı sabun, jel, maske ve kimisi de bitkisel karışımlarla bağışıklık sistemini geliştirmeye çalışıyor.

Bazı kesimler ise bu hastalığı çok basite alıp, önlemler alınacak kadar ciddi bir hastalık olmadığını savunuyorlar. Kuş gribi nasıl bittiyse buda biter gözüyle bakıyorlar. Unutmamak gerekirki kuş gribi tek yönlü bir virüstü ve sadece hayvandan insana bulaşabiliyordu. Neticesinde hayvanlar üzerinde yapılan itlaf çalışmaları bu hastalığı en az seviyeye hatta bitme noktasına getirdi. Ama domuz gribi virüsü ne yazık ki çok yönlü bir virüs ve hastalığını bu derece ciddiye alınmasını da bu özelliği sağlamakta. Yani bu virüs hayvandan insana, insandan hayvana, hayvandan hayvana ve insandan insana bulaşabilen bir virüs. Kuş giribine karşı hasta hayvanların itlaf edildiği gibi domuz gribine karşı da hasta insanların itlaf edilme durumunun söz konusu olamayacağından domuz gribinin tamamen bitmesi çok zor. Bu hastalığın bitmesini beklemektense gerekli ve ciddi önlemler almak en doğru karar olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.