DOMUZ GRİBİNDEN 20 KİŞİ DAHA ÖLDÜ

SAĞLIK BAKANLIĞI: ÖLENLERİN SAYISI 60 OLDU.
Sağlık Bakanlığı, pandemik gribi nedeniyle çeşitli illerde toplam 20 kişinin daha hayatını kaybettiğini, bununla birlikte pandemik gripten ölenlerin sayının 60′a yükseldiğini bildirdi.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerimizde 20 vatandaşımız daha maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 60 olmuştur. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 202′dir. Bunların 40′ının takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 11 hasta solunum cihazına bağlı olarak takip edilmektedir. Aşılama çalışmalarının başlamasından bu yana hacı adayları ve sağlık çalışanlarından (güvenlik ve temizlik hizmetlerinde çalışan sözleşmeli personel, idari işlerde çalışan personel, eczacılar, serbest çalışan diş hekimleri de dahil olmak üzere) tüm sağlık çalışanlarından toplam yaklaşık 250 bin kişi aşılanmıştır. Aşılananlar arasında hayatı tehdit edici ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Sağlık kuruluşlarında çalışan bazı personelin aşılama kapsamına alınmadığına dair yapılan açıklamalar ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Çok sayıda vatandaşımızın hastanede, bazı vatandaşlarımızın yoğun bakım ünitelerinde takip edilmesine ve bu hastalarımızın da bir kısmının maalesef hayatını kaybetmesine neden olan pandemik gripten korunmanın bilinen en etkili yolu aşılanmaktır” denildi.
Açıklamada, 16 Kasım 2009 Pazartesi gününden itibaren 6 ay-5 yaş arası çocukların ve tüm yaş gruplarındaki kronik hastalığı olan vatandaşların aşılanmalarına tüm illerde başlanacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.