Domuz Gribinden ölümler çığ gibi büyüyor

Son zamanlarda yazılı ve görsel yayında domuz gribi haberlerinin azalması, herkesin bu hastalığı azda olsa unutmasını sağlamıştı.
Ama bugün haberleri izleyen ve internetten takip eden herkes domuz gribi hastalığının soğuk nefesini tekrar hissetmeye başladı, çünkü son 48 saat içerisinde 20 kişi daha domuz gribinden ölmüştü.
Hasta sayısına dair bilinen ve kapılar ardında konuşulan rakamlar çok farklı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlığı Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer gerçek rakamın basında konuşulan rakamlardan 10 kat daha fazla olduğunu söyledi.
Aşı konusunda yapılan polemikler neticesinde büyük bir kesim bazı korkularından dolayı aşı olmadılar. Ama unutmamak gerekir ki; aşı olan 250 bin kişiden hiçbirinde ölümcül bir yan etki ortaya çıkmadı. Herşeyden çabuk etkilenen bir toplum olduğumuzdan olumlu olumsuz tüm yorumlardan hemen etkileniyoruz ne yazık ki.
Şimdi herkes kendince önlemler alıyor domuz gribine karşı. Kimi jel kulanıyor, kimi kağıt sabun kullanıyor, kimi maske kullanıyor, kimi bitkisel karışımlarla bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıktan korunmaya çalışıyor.
Bazı kesimler ise bu hastalığı çok basite alıp, önlemler alınacak kadar ciddi bir hastalık olmadığını savunuyorlar. Kuş gribi nasıl bittiyse buda biter gözüyle bakıyorlar. Unutmamak gerekirki kuş gribi tek yönlü bir virüstü ve sadece hayvandan insana bulaşabiliyordu. Neticesinde hayvanlar üzerinde yapılan itlaf çalışmaları bu hastalığı en az seviyeye hatta bitme noktasına getirdi. Ama domuz gribi virüsü ne yazık ki çok yönlü bir virüs ve hastalığını bu derece ciddiye alınmasını da bu özelliği sağlamakta. Yani bu virüs hayvandan insana, insandan hayvana, hayvandan hayvana ve insandan insana bulaşabilen bir virüs. Kuş giribine karşı hasta hayvanların itlaf edildiği gibi domuz gribine karşı da hasta insanların itlaf edilme durumunun söz konusu olamayacağından domuz gribinin tamamen bitmesi çok zor. Bu hastalığın bitmesini beklemektense gerekli ve ciddi önlemler almak en doğru karar olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.