Dr. Öz’den sok elma suyu uyarısı

Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz, TV programında,Piyasadaki elma sularında korkutucu derecede arsenik var. Çocuklarınız kansere yakalansın istemiyorsanız elma suyu içirmeyin” açıklamasıyla şok etkisi yarattı Öz, piyasadan satın aldığı 36 farklı elma suyunu New Jersey’de bir laboratuvarda test ettirdiğini ve 10’unda kabul edilemez seviyede arsenik maddesi bulunduğunu anlattı. “Başka ülkeler arseniği böcek ilaçlarında kullanıyor, kanserojen olan bu madde bizim meyve sularımızda var” diyen Öz, “Bir doktor ve 4 çocuk babası bir kişi olarak çocuklarımıza içirdiğimiz meyve sularında arsenik olduğunu görmek beni kaygılandırıyor. Arsenik, gıda ürünlerinde olmaması gereken bir toksiktir” diye konuştu.

Programın ardından Amerika’da elma suyu satışları tepetaklak oldu, meyve suyu
üreticileri Dr. Öz’ü topa tuttu. Daha önce de ‘Afrika Mangosu hapı’ konusunda
Dr. Öz ile karşı karşıya gelen Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), “Doktor Öz
ornaik arsenik ile inorganik arsenik arasında ayrım yapmamış. Oysa ki kanserojen
olan inorganik arseniktir. Mehmet Öz’ün meyve suyu seçtiği raflardan bir de
ürünleri aldık ve test ettik. Hiçbiri belirtilen sınırların üzerinde çıkmadı. Dr
Öz’ün yaptığı büyük bir sorumsuzluktur. Aileleri yok yere korkutuyor” diye
açıklama yaptı.
ABD’deki ikinci büyük sağlık otoritesi olan Salgın Hastalık Önleme Merkezi (CDC) eski başkanı da yaptığı açıklamada, “Mehmet Öz’ün yaptığı ortada hiçbir şey yokken bir sinemada ayağa kalkıp ‘Yangın var, kaçın!’ diye bağırmak. İnsanları boş yere paniğe sürüklüyor” dedi. Bunun üzerine Mehmet Öz, programının yayın gününü beklemeden NBC televizyonuna çıkarak, “Ben kısa vadeli sorunlardan bahsetmiyorum. Şimdi arsenikli elma suyu tüketen çocuklarımızın başına önümüzdeki yıllarda gelebileceklerden endişe ediyorum” dedi. Dr. Oz şovun yapımcıları Türk doktora sahip çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.