Düşüğe Neden Olan Faktorler

Düşüğe Neden Olan Faktörler

Düşük nedenlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

Embriyoya ait kromozom anomalisi
Çoğul gebelikler
Teratojenik ya da mutajenik etkiler (ilaç, radyasyon vb.)
Genetik ( anne ya da babaya ait genetik bir bozukluk)
Üreme sistemindeki yapısal anomaliler
Doğumsal uterin anomaliler (septum vb)
Miyomlar
Servikal yetmezlik
Annede görülen akut durumlar
Korpus luteum yetmezliği
Aktif enfeksiyonlar (rubella, Listeria, Toksoplazma gibi)
Yüksek ateş
Asherman sendromu
Annede görülen kronik hastalıklar Polikistik over hastalığı
Kontrolsüz şeker hastalığı
Böbrek hastalığı
Sistemik lupus (SLE)
Tiroid hastalıkları
Şiddetli hipertansiyon

Dış faktörler
Sigara
Alkol
Uyuşturucu
Yüksek doz kafein

Tüm gebeliklerin % 10-20’si spontan düşük ile sonlanmaktadır (1). Spontan düşükler uterin anomaliler, hormonal dengesizlikler, immünolojik etkenler, enfeksiyon veya genetik hastalıklar gibi birçok farklı nedenlerle oluşabilmektedir. Düşük materyalinden yapılan sitogenetik çalışmalarda yaklaşık %50 oranında kromozomal anomaliler saptanmıştır. Bu kromozomal anomalilerin yaklaşık %4-5’ini yapısal kromozomal anomaliler oluşturmaktadır

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda, Y kromozom da meydana gelen bazı değişikliklerin spontan düşüğe neden olabileceği ileri sürülmüştür. Bu çalışmalarda, Y kromozom mikrodelesyonları ile spontan düşükler arasında anlamlı bir bağlantı kurulmaya çalışılmıştır.
Y kromozomun uzun yada kısa kolunda heterojenite olduğu ve özellikle uzun kolunun (Yq) polimorfizm gösterdiği belirlenmiştir. Y kromozomun uzun kolunda görülen delesyon ya da insersiyonlara bağlı olarak polimorfizm oluşmaktadır.

Verp ve ark., çocuk sahibi olamayan, iki ya da daha fazla sayıda düşük hikayesi olan çiftlerde, erkekte Y kromozomunun uzun kolunda hacimce artma saptamışlardır . Buna benzer bazı çalışmalarda Yq+’nın spontan düşüklere neden olabileceği bildirilmiştir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.