Ek Gıda Alan Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Bebeklerde ek gıdaya geçtikten sonra beslenme alışkanlıklarının değişmesi, sindirim sistemi enzimlerinin yeterince olmaması, barsak floralarının tam gelişmemesi sebebi ile kabızlık sorunu görülebilir. Eğer uzun süre kabızlık tedavi edilmezse bebekte kabızlığa bağlı anal fissür gelişebilir, bunun sonucu olarak da bebek ağrıdan dolayı kakasını yapmak istemez ve kabızlığı daha da artar. Yani bebeklerde kabızlığı çok uzatmadan mutlaka iyileştirmek gerekir. Bebeklerde tuvalet alışkanlığının başladığı 1-3 yaş arası dönemde çocuğun kakasını yapmaya şartlandırılması da çocuklarda ters tepki verebilir, yani çocuk kakasını yapmaz ve bilinçli olarak tutabilir, bunun sonucu da yine kabızlık görülür, bu durum uzun bir süre tedavi gerektirebilir.

Kabızlık tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar, fitiller vardır ama ben size benim uyguladığım doğal tedavi yönteminden bahsedeceğim. Öncelikle eğer çocuğunuz ek gıda olarak fazla protein alıyorsa protein alımını kısıtlamamız gerekiyor. Yani kahvaltıda yumurta ve peyniri kabızlık geçene kadar kısıtlayıp lifli gıdaları arttırmamız gerekmekte. 2 yaşındaki kabız çocuk için benim önerebileceğim beslenme programı şu şekilde:

Kahvaltı : 1 orta boy armudu kabukları ile beraber rendeleyin, bir kapta 4-5 adet bebe bisküvisi ile karıştırın, tekrar bu karışımı blenderdan geçirin, ocakta biraz ılıtıp bebeğinize yedirin

1 saat sonra 1 çorba kaşığı zeytinyağı verin. (tadını sevmezse içerisine 1 çay kaşığı şeker ilave edebilirsiniz)

Öğle : Sebze yemeği
1 saat sonra 1 çorba kaşığı zeytinyağı verin. (tadını sevmezse içerisine 1 çay kaşığı şeker ilave edebilirsiniz)

Akşam : Sebze yemeği

1 saat sonra 1 çorba kaşığı zeytinyağı verin. (tadını sevmezse içerisine 1 çay kaşığı şeker ilave edebilirsiniz)

Yatmadan önce 200 cc süt

Öğün aralarında bol su içmesine de dikkat ediniz. Çocuğunuz günlük 30-60 cc kadar zeytinyağını içebilir. Uygulamaya başladıktan sonra ilk günden itibaren çocuğunuzun kabızlık probleminin düzeldiğini göreceksiniz.

Bu tedaviye ek olarak Homeopatik ilaçlardan Nux-v, Bryonia, Chamomilla, Opium da Kabızlık(konstipasyon) tedavisinde kullanılabilir. Çocuğunuzun kabızlık problemi düzeldiğinde yumurta ve peyniri yavaş yavaş kahvaltıya dahil edebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.