El Titremesi

El Titremesi

El titremesi kişilerin günlük çalışmasını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Özellikle ince işçilik gerektiren işlerde çalışanlarda büyük sıkıntılar yapar, iş yapma kabiliyetini bozar. Cerrahlık, kuyumculuk, laborantlık gibi El titremesinin birçok nedeni ve tipi vardır. El titremesi en çok ailesel özelliğe bağımlı, kalıtsal olan ve de ailesel el titremesi dediğimiz el titremeleri de sıkça görülür.
1) İstirahat tremoru: Bu titreme hareketsiz haldeyken olan titremedir. Hareket esnasında ise görülmez. Parkinson hastalıgı buna en iyi örnektir. Hastalık ilerledikçe hareket halindeyken de el titremeleri meydana çıkabilir.
2) Esansiyel tremor (ailesel el titremesi): En sık rastlanılan el titremesidir. Çoğunlukla bir elde başlar ve zamanla diğer ele de geçer. Hareket halindeyken başlayıp, istirahattayken geçse de ,istirahat halindeyken de görülebilir.Yeme,içme ve yazı yazma da hissedilebilir.
El titremesi hastalığının tanısı tesadüfen konur, hasta titremenin verdiği rahatsızlık sonucu doktora giderek tanılanır. Hastada el titreme şikâyeti dışından her şey normaldir. El titremesi hastaların ailesindeki diğer bireylerde görülebilir. El titremesi her yaşta görülebilir ama daha çok yaşlı hastalarda daha çoktur. El titremesini tetikleyen etkenlerin başında Heyecan, sinir, yorgunluk, ısı değişikliği sayılabilir. El titremesi uykuda iken görülmez.

3) Psikojenik tremor: Psikolojik sorundan sonra baş gösterebilir. Aniden meydana gelir Tipik bir özelliği yoktur. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Ailesel tremor ile karıştırılır.

4) Intansiyon tremoru: Bu titreme istemli hareket sırasında baş gösterir, hedefe yaklaşırken titreme artar. Beynin cerebellum denen bölümü rahatsızlıklarında görülürler.

Titremenin teşhisi ve tedavisi uzmanlık gerektirir. Titreme iyi tedavi edilirse iyi neticelere elde edilebilir. Tedaviye dirençli vakalar da vardır, el titremelerini tedavi ile en aza indirmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.