Elektrik çarpması nedir nasıl tedavi edilir

Elektrik çarpmaları bir giriş ve bir çıkış noktasından oluşan yaralanma biçimidir. Giriş ve çıkış noktalarının bulunması önemlidir. Çünkü elektrik akımı bu hat üzerinde ilerleyecektir ve bu hat üzerinde bulunan bütün organlar elektrik akımından etkilenecektir. Özellikle vücudun sol tarafından olan yaralanmalarda kalp direk etkileneceğinden burada ki yaralanmalar özellikle tehlikelidir.

Bu tür yaralanmalarda ilk yapılması gereken kişinin elektrikle olan bağlantısının kesilmesidir. Elektrik kaynağını kapamak bir methot iken elektrikle olan bağlantıyı kesmekte bir diğer methottur. Bağlantıyı keserken elektriği iletmeyecek bir nesne kullanılmalıdır. Bu şekilde kurtarıcı da elektrik akımından kurtulmuş olacaktır. Hasta ve elektrik arasında ki bağlantı koparıldıktan sonra hastanın hemen genel durumu kontrol edilmelidir. Solunum ve dolaşım sisteminin devamlılığı sağlanmalıdır. Gerekir ise kalp masajı ve suni teneffüs yapılmalıdır. Vücudunda yanık olan hastaların yanıkları derecelerıne uygun şekilde tedavi edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.