Erkek Üreme Organları Erkeklerin Organı

Erkek Üreme Organları, Erkek Üreme Organı

Erkek üreme organları, iç ve dış üreme organları olarak ikiye ayrılır. İç üreme organlarını erbezleri, semen torbacığı (seminal vezikül) semen kanalı (vas deferens) ve prostat oluşturur. Dış üreme organları ise penis ve erbezi torbasıdır (skrotum).

Erbezleri yaklaşık 20-30 gram ağırlığında oval ve düzgün yüzeyli, organlardır. Her iki erbezinin de arkasında epididim adı verilen, kendi üstüne kıvrılmış, uzun ve ince bir tüp bulu­nur; Epididim, içinden sperma hayvancıklarının (erkek tohum­lar) geçtiği 20 kadar kanalla erbezlerine bağlıdır. Her bir erbezinde, içinde sperma hayvancıklarının yapıldığı çok sayıda seminifer (kıvrımlı) tüpçüklerle erkek seks hormonu olan testos­teronun yapıldığı ara hücreler vardır.

Semen torbacığı, sperma hayvancıklarını besleyici bir sıvı salgılar. Bir santimetre küp semen sıvısının içinde yaklaşık 60-90 milyon sperma hayvancığı bulunur. Beş santimetre küp semen sıvısının içinde ise yaklaşık 300 milyon civarında sper­ma hayvancığı vardır.

Sperma hayvancığı, testis içindeki seminifer tüpçüklerde üretilir. Üretilen sperma hayvancıkları kanallar aracılığıyla epididime, oradan da spermatik kordonun içinden geçen semen kanalı yoluyla semen torbacığına ulaşırlar. Boşalım sırasında, semen torbacığının atıcı kanalı tarafından idrar yoluna bo­şaltılır.


Semen kanalı, epididimden çıkan ve spermatik kordonun içinden geçen, 50-60 santimetre uzunluğunda bir kanaldır. Bu kanalın asıl görevi sperma hayvancıklarını semen torbacığına taşımaktır.
Prostat, idrar torbası boynuyla idrar yolu ağzını çerçeve­leyen, üç loblu bir bezdir. Başlıca görevi, semen sıvısı içine salgı yapmaktır.

Erbezi torbası, erbezlerini koruyan sert dokudan yapılmış torbalardır.
Penis, hem idrarın boşaltımını hem de üremenin sürmesi­ni sağlayan, süngersi dokudan oluşmuş bir organdır. Penisin ucunda, sünnet ameliyatı ile alınan bir deri uzantısı (sünnet derisi) bulunur.

Erkek Ureme Organlari Erkeklerin Organi Hızlı kilo verme | Kilo vermenin yolları | Kilo verme egzersizleri

Bunlar İlginizi çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.