Erkeksiz Bebek Yapmak Mümkün!

Bilim adamları kök hücresinden elde edilen bir spermle yavru dünyaya getirmeyi başardı. Üreme tarihinde bir ilk olan bu gelişmenin, özellikle erkek nedeniyle bebek sorunu yaşayan eşler için çok önemli olduğu belirtiliyor. İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi profesörlerinden Karim Nayernia ile Göttingen Üniversitesi araştırmacılarının yürüttükleri çalışmada, birkaç günlük bir fare embriyonundan kök hücreleri alındı. Laboratuarda büyümeye bırakılan hücreler bir süre sonra sperm hücresine dönüştü. Sperm hücreleri, yetişkin sperm hücresine dönüştürüldü.

Ardından da bu hücrelerle, dişi fare yumurtaları döllendi. Döllenen yumurtalar, başarılı bir operasyonla farelerin içine yerleştirildi ve altısı yetişkin olana kadar büyüyen yedi fare yavrusu elde edildi. Tedavinin insanlar üzerinde uygulanmasının en az 5 yılı bulabileceği belirtiliyor.

Türk profesör: Soru işaretleri var

Nesrin Erçelen Amerikan Hastanesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi Başkanı

Bu araştırma bilim dünyasında şu anda tartışılıyor. Olgunlaşmamış sperm kök hücresi bir fareden alınıyor ve kısır olan erkek farenin testislerine naklediliyor. Hücre burada olgunlaşıyor. Ve hiç spermi olmayan farenin bu yolla spermi oluyor bununda yumurta ile döllenerek bebek fare elde edilmesi mümkün oluyor. Ancak kısır farenin testislerinde olgunlaşan spermin onun mu yoksa alındığı farenin mi DNA’sını taşıdığını şu anda bilmiyoruz. Önemli bir araştırma

olmakla birlikte henüz pek çok soru işareti bulunuyor.

SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.