FİSTÜL

FİSTÜL
Vücudun herhangi bir yerinde görülen iltihap sonucu bir organdan diğerine geçen veya dışarıya açılan, ağrı veren ve iltihap akan bir hastalık. Fistül daha çok kuyruk sokumu (makat) yakınında görülür. Tedavi için şu ilaçlar kullanılır.
1- Söğüt ağaçlarının ilkbaharda beyaz pamuk gibi çiçek tüycükleri vardır. Rüzgarla etrafa yayılır. Bunları ağaçtan toplayıp bir saç üzerinde hafifçe kavurmalı, iyice döğmeli, ağaç-katranı ve bir miktar tuzsuz tereyağı ile beraber karıştırıp nohut büyüklüğünde haplar yapmalı, yemeklerden önce birer adet yutmalı. Buna bir müddet devam etmelidir.
2- Yedi gram havuç tohumu iyice döğülür. Halis balmumu ile halledip ufak fitiller yapmalı, akşam yatarken fistül deliğine sokmalıdır.
3- Sinameki 4 gram Kimyon 4 gram Sarısabır 5 adet Damla sakızı 4 adet Süzme bal 1 çay bardağı
Âdıgeçen eczalar ayrı ayn döğûlür ve tartılır. Bal ile iyice karıştırılır. Sabah kahvaltıdan iki saat önce aç karnına bir tatlı kaşığı yenir. Buna 10-15 gün devam edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.