Fobiler

Fobi, mantıksız ve şiddetli bir korku olup belirli bir nesne, aktivite ya da duruma odaklanır. Örümcekten, uçmaktan, yüksekten korkmak gibi çok sayıda farklı fobi türü vardır ve bunlara yaygın olarak rastlanır. Bazı insanlar evlerinden dışarı çıkmaya korkar. Fobilerin bir bölümü önemsizdir (ikincil) çünkü günlük yaşam üzerinde belirgin ve rahatsız edici etkileri yoktur ve tedavi gerektirmez. Diğer vakalarda ise fobiler kişinin normal aktivite! erin i yapmasına engel olarak günlük yaşam için büyük bir engel teşkil eder. Bu durumlarda, yaşam kalitesinin eski haline gelebilmesi için tedavi kaçınılmaz olur.

Bir fobi geliştiğinde, bundan etkilenen kişi, belirli bir nesne ya da hayvandan veya korku uyandıran bir durumdan (uçmak ya da doktora gitmek gibi) kaçabilmek için büyük çaba gösterecektir. Korku uyandıran faktöre maruz kalmak, histeri ya da panik atakla sonuçlanacak biçimde gelişme eğilimindedir.

FOBİLERİN NEDENİ NEDİR?

Çoğu kez fobinin nedenini ortaya çıkarmak çok zor olur. Geçmiş yıllarda yaşanan kötü bir deneyim fobi belirtileriyle sonuçlanabilir. Endişeli bireyler fobi geliştirmeye daha yatkındır. Tedavi edilmeyen panik ataklar sonunda fobi oluşmasına neden olabilir.

FOBİLERİN TEDAVİSİ

Fobiler çoğu kez desensitizasyon adı verilen aşamalı tedavi işlemine oldukça iyi tepki vermektedir. Bu tür tedavide, doktorunuz ya da uzmanınız size destek olurken, uyaranın yoğunluğu aşamalı olarak artırılacak hiçinde korku uyandıran nesne ya da durumla karşı karşıya bırakılırsınız. Tedavinin başlarında anksiyete duygusu yaşarsınız, ancak tedavi ilerledikçe yavaş yavaş bu hisleri yenmeyi öğrenirsiniz. Basit fobiler genellikle bu tedaviye olumlu yanıt verir. Ancak da karmaşık fobilerin bu şekilde tedavi edilmesi zor olabilir. Bu nedenle bir dizi psikolojik ve psikiyatrik müdahalede bulunulması da gerekebilir.

ÇEŞİTLİ FOBİ ÖRNEKLERİ
• Akrofobi — Yükseklik korkusu.
• Agorafobi — Alan korkusu.
• Araknofobi — Örümcek korkusu.
• Aviofobi — Uçma korkusu
• Klostrofobi — Kapalı yer korkusu.
• Hidrofobi — Su korkusu.
• Latrofobi — Doktor korkusu.
• Nozofobi — Hastalıktan korkma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.