Gastroenterit Hastaliklar Nelerdir

Gastroenterit Hastalıklar Nelerdir

Nefes hidrojeni ölçümleri, karbonhidrat malabsorpsiyonu tespiti için klinik tıpta uygulanmaktadır [101]. Karbonhidratların bakteriyel metabolizması tarafından üretilen H2, nefes ile dışarı atılmaktadır. H2 nefes testi, laktaz eksikliği ve diğer di- ve monosakkarit malabsorpsiyonu bozuklukları, nişasta malabsorpsiyonu ve ince-bağırsak bakteriyel aşırı artışını da içeren klinik sindirim ve emilim bozukluklarının tanısını koymak üzere kullanılabilmektedir. Nefes H2 testinin, en hassas laktaz eksikliği göstergesi olduğu anlaşılmıştır ve nefes H2 ölçümleri, diyet karbonhidratlarının tam spektrumu üzerine yapılan sindirim incelemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. H2 nefes testleri, UBT Gastroenterit hastalıkların tanısı için de kullanılabilmektedir. UBT, klinik uygulamalarda kullanılan en başarılı nefes testlerinden biridir. Tanımlanabilecek hastalıkların çeşitliliği, H. Py^lori enfeksiyonu, laktoz ve fruktoz intoleransı, bakteriyel aşırı artış, safra tuzu harcanması, pankreatik yetersizlik, karaciğer disfonksiyonu ve anormal ince bağırsak geçişini içermektediru. Bu hastalıklar arasında, H. py^lori kapsamlı olarak incelenmiş ve test klinik tanı için yaygın olarak uygulanmıştır.
UBT, H. py^lorfnin nitrojen ve karbondan oluşan bir kimyasal olan üreyi parçalama yeteneğine dayanmaktadır. Üre parçalandığında açığa çıkan CO2, midenin astarı boyunca kan içerisine emilmektedir. Sonra da akciğerden nefes ile atılmaktadır. Farmakokinetik incelemesi, nefes testindeki karbon izotoplarının akıbetini anlamak için esastır. Solukla dışarı verilen nefes örnekleri toplanmakta ve nefesle dışarı verilen CO2 içindeki izotopik olarak işaretlenmiş olan karbon ölçülmektedir. Hali hazırda, H. pylori ’yi tespit etmek üzere iki nefes testi mevcuttur: C UBT (radyoaktif) ve C UBT (radyoaktif olmayan, kararlı). C UBT’deki radyoaktiviteden kaynaklanan risk gerçek olmasına rağmen, bu riskin bir kemik iliği uygulamasında alınan dozun 100’de biri kadar olduğu tahmin edilmektedir.
H pylori için olan bir testte, duyarlılık ve spesifisite sırasıyla %90,2 ve %95,8 olarak bildirilmiştir [106]. C UBT ile karşılaştırıldığında, C UBT radyoaktivite riskine sahip değildir, çünkü C kararlı, radyoaktif olmayan izotoptur. Bu nedenle, küçük çocuklar ve hamile kadınlar için tercih edilen bir test haline gelmektedir. C UBT için, duyarlılık ve spesifisitenin %90 ile %100 değer aralıklarında olduğu bildirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.