Gece körlüğü hastalığı

tavuk karası Halk arasında ” Tavuk Karası” olarak bilinen gece körlüğü hastalığı adında anlaşılacağı gibi sadece geceleri kendini belli eden bir hastalıktır.  Gözün loş ışığa  hemen uyum sağlayamam hastalığıdır. Normalde sağlıklı bir göz  aydınlıktan loş ışığa en fazla 5-7′de sn geçmektedir. Özellikle gece çalışanlar  bilhassa gece şöförleri için büyük sorun teşkil eder.

Nedenleri:
Herşeyin nedeni olduğu gibi bu hastalığında baş nedeni sağlıksız beslenmedir. A vitamini eksikliğinden doğan bu hastalık,  çok kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Korkulacak bir durum yoktur. :)

Belirtiler
Kişinin ani ışık değişimlerinde 30 saniyeden daha fazla geçmiş olmasına rağmen gözü hala uym sağlayamıyorsa hastalık kendini gösteriyor demektir. Uyum sağlayamaktaki deyiş, gözün rahat bir şekilde görememesidir. Bu kişiler ayrıntıyı pek seçemezler.

Tedavi

Yazının başında da dediğimiz gibi tedavisi kolaydır. A ve D vitaminleriyle ağrısız ameliyatsız bir şekilde tedavi edilir. Lütfen  bu vitaminleri doktorunuzdan temin ediniz.  Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.