Genel kanser hastalığı belirtileri

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre her yıl Türkiye’deki ölümlerin yüzde 20’den fazlası kanserden kaynaklanıyor. Her hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığında da hastalığın belirtilerinin bilinmesi erken teşhiste oldukça önemlidir. Kanser hastalığının bazı belirtileri vardır. İşte genel kanser belirtileri.

İstem dışı kilo kaybı: Hemen hemen tüm kanser türlerinin, özellikle de mide, pankreas, yemek borusu ve akciğer kanserinin, en önemli belirtisini açıklanamayan istem dışı kilo kaybı oluşturur.

Ateş:Pek çok kanser türünde önemli bir belirtidir. Ancak hastalığın ileri evrelerinde ortaya çıkar. Kan kanseri ile lenf bezi tümörlerinde ise başlangıç belirtisi olarak görülür.
Halsizlik:Kan kanseri ile kansızlığa sebep olan mide veya kalın bağırsak kanserinde ilk evrelerde görülür. Halsizlik kanserin seyrini tahmin etmede önemli bir unsurdur.
Ağrı:Kemik veya testis  tümörlerinde ilk belirti olarak görülür. Diğer kanser türlerinde ise daha çok ileri evrelerde görülür.
Vücutta ortaya çıkan bezeler: Özellikle meme kanseri, testis, lenf bezi veya yumuşak doku tümörleri vücutta çıkan bezeler veya şişlik ile işaret verir.
Ciltte değişiklik: Özellikle cilt kanserinde görülür. Vücuttaki değişikli sadece cilt kanserleri ile de sınırlı değildir. İç organlardaki tümörler de zaman zaman vücut dışına etki eder. Özellikle karaciğer tümörlerindevücutta sararma görülür.
Kanama:Olağan dışı kanama da pek çok kanser türünde ilk veya ileri evrelerde görülebilir. Tükürükte veya balgamda kan gelmesi, akciğer kanserinin, idrardan kan gelmesi kolon kanserinin; idrardan kan gelmesi mesane kanserinin; zamansız vajinal kanama ise rahim veya rahim ağzı kanserinin bir belirtisi olabilir.
İdrar yapma alışkanlığında değişiklik: Dışkılama alışkanlıklarındaki değişiklikler de kanser belirtisi olabilir. Özellikle uzun süreli kabızlık, ishal veya dışkı boyutundaki değişiklik kolon kanserininbelirtisi olabilir. İdrar yaparken ağrı hissedilmesi ve idrarda kan görülmesi, yine  idrar yapma sıklığının değişmesi prostat veya mesane kanserinin belirtisi olabilir.
Öksürük ve horlama: Geçmeyen öksürük akciğer kanserinin belirtisi olabilir. Horlama ise gırtlak kanseri belirtilerinden biridir.
Ben ve siğillerdeki değişiklikler: Pek çoğumuzun vücudunda mevcut olan siğil ya da benler vardır. Bu siğil ya da benlerin şekillerinde, boyut ve renklerinde değişiklik olması melanom kanserinin bir belirtisi sayılır.
Kanser hastalıklarında belirtileri bilmek önemlidir. Erken teşhis tedavide başarı şansını artırır. Ancak yukarıda değinmiş olduğumuz belirtiler kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebilir. Onun için bu belirtilerin biri veya bir kaçının görünmesi durumunda bir uzmana görünmek ve tedavi olmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.