Göğüs anjini

Göğüs anjini

Göğüs anjini, kalp kasının kendisinden kay­naklanan göğüs ağrısıdır. Kanı kalbe taşıyan damarların (koroner arterler) bazı bölümleri damar sertliği (ateroskleroz) nedeniyle yağ tabakalarıyla tıkanmış olabilir ve bu durum aynı zamanda kalp hastalığı olarak da bilinir. Dinlenme halinde kalbe yeterli miktarda kan gidiyor olabilir, ama kalp atışlarının dakika­da 75′ten 19()’a yükseldiği hareketlilik anla­rında kalp kası yeterli miktarda kan alamaz ve kalp “ağrır”. Bu durum, göğüs anjininin egzersizler yüzünden meydana geldiği ve aktivite sona erdiğinde yatıştığı şeklinde yan­lış bir kanı oluşmasına neden olur.

İŞARET VE BELİRTİLERİ

Göğüs anjini hafif ya da ciddi olabilir. Gö­ğüs merkezinde şiddetli ağrılar görülür ve bu ağrılar boyna ve kollara (özellikle sol kol) doğru yayılır. Soluk darlığı çektiğinizi ve terlediğinizi hissedebilirsiniz.

Fiziksel belirtilere dayanılarak göğüs an­jininin teşhisi zordur; özellikle hazımsız­lık gibi başka rahatsızlıklarla da benzer­likler gösterir.

NASIL TEŞHİS EDİLİR

Testler genellikle elektrokardiyografi (EKG) egzersiziyle başlar. Yürüme ban­dında yürürken ya da pedal çevirirken, kalbin elektriksel hareketliliğini kayde­den bir cihaza bağlanırsınız. Egzersiz se­viyesi hasta acı hissi duyana veya elektro­kardiyografi modelleri değişmeye başla­yan kadar yavaş yavaş arttırılır.

Daha sonraki testler arasında, hastanın bir masaya yatırıldığı ve kasıkta bulunan bir atardamar yoluyla kalbine ince bir tüp yerleştirildiği koroner anjiyogram bulu­nur. Atardamarlara özel bir boya enjekte edilir ve röntgeni çekilir. Daralmış her hangi bir atardamar varsa, bu uygulamay­la durum röntgen filmlerinde rahatlıkla görülebilecektir.

KARARSIZ GÖĞÜS ANJİNİ

Göğüs anjini zamanla kötüleşir ve en ufak bir aktivitede ağrı başlar. Aniden kötüleş­me hissederseniz ya da dinlenme halin­deyken ağrı olursa, kalp krizine neden ola­bilecek bir koroner arter tıkanıklığı olabilir. Bu durumda derhal hastaneye gidin.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Göğüs anjini ilaç tedavisine olumlu tep­ki verir. Tedavide kullanılan en yaygın ilaçlar aşağıda gösterilmiştir:

• Nitrat: Bu ilaçlar hızla etki eden sprey­ler ya da dilaltı tabletleri biçimindedir. Bu ilaçlar bir göğüs anjini atağında ağrı­yı hafifletir. Günlük uzun etkili ilaçlar sprey gereksinimini azaltır.

• Beta-blokerler: Bu tabletler kalbin iş yükünü azaltır, ağrıyı engeller ve göğüs anjininin kademeli olarak kötüye gidi­şini yavaşlatır.

• Kalsiyum kanal blokerleri: Bu ilaçlar ağrıyı ortadan kaldırmak için kalbin iş yükünü azaltır. Kalp atardamarlarında daha fazla ate-rom birikmemesi için standart tedavi, dü­şük dozda her gün alınacak aspirindir.

YAŞAM BİÇİMİ

Göğüs anjini teşhisinden sonra doktoru­nuz kalp hastalığı risk faktörlerini değer­lendirir ve yaşam biçiminizi değiştirme­nizi önerir; sigarayı bırakmak ya da yağ oram düşük besinler tüketmek gibi.

V Bir EKG egzersizinde, kalbin elektriksel aktivi-teslyle İlgili bilgilerin alınabilmesi için göğse elek­trotlar bağlanırken, kan basıncını gözlemlemek için de kola kolluk takılır.

Göğüs anjini” için bir yorum

  1. şuan nefesim daraliyo we iki gogsumir baski war ara ara bu dewam ediyor ayakta durdumda bisiy yok fakat oturdumda wee yattimda ozellikle nefesimi kesiyor uyuyamiyorum ben 24 yasindayim pihtilasma bozuklum war pihti atti 2sene once beyinde damar tikanikligi war ve comedin kullaniyorum her hafta kan weriyorum internetten arastirdim goguste anjin benim rahatsizligsima uyuyor ne yapmam lazim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.