Gonore (bel soğukluğu)

Üretrit ile karakterize cinsel temasla bulaşan, zührevi, sosyal ve enfeksiyöz bir hastalıktır.

Epidemiyoloji: Yenidoğanda olmak üzere, tüm yaş gruplarında görülür. 15-40 yaş erkeklerde en sıktır. Kaynak insandır. Hasta kişilerin müköz membran salgıları (vajen üretra, konjonktiva). cinsel temas ile, kontamine ellerle, taze kontamine olmuş eşya ile dolaylı olarak ve doğum kanalından anneden çocuğa geçer. Hastalık bağışıklık bırakmaz.

Bulaşıcılık süresi: Hastalık veya portörlük süresincedir. Gonokok, kadın genital yollarında, yıllarca belirti vermeden kalabilir. kuluçka süresi 1-14 gündür.

Belirtiler: Erkekte; üretrit ( özellikle sarı – yeşilimtrak, ağrılı akıntı), epididimit prostatit olur. ( ateş, hematüri, pelvik ağrı) üretra şişliği görülür. Kadındaki belirtileri ise yine erkekteki gibi, akut bir üretrit ile başlar. Kadındaki belirtiler hafif seyreder. Sarı vaginal akıntı, idrar yapma sırasında ağrı görülür.

Tanı: Erkekte üretradan gelen mükopürülan akıntı, kadında uterusun kollumundan alınan muayene maddesinin, gözde enfeksiyon varsa göz salgısının bakteriyolojik incelenmesi ile kesin tanı verir.

Tedavi: Hastalığın spesifik ilacı penecilin dir.
penicilinin yanında B ve C vitaminleride verilebilir.
Yatak istirahati sağlanır.
Bol sulu besinler Verilir.
Hastalık sırasında alkol alınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.