GÖZ ZAFİYETİ

GÖZ ZAFİYETİ
Eski hekimler göz zafiyetini şu ilaçlarla tedavi etmişlerdir.
1- Oturup kalkarken göze ufak ufak yıldız gibi bir şeyler 1 rünür ve aynı zamanda göz kararması olur. Tansiyonu nor-
^°al kimselerde şap, mazı ve çöreotu aynı miktarlarda alınıp döğülür, alın üzerine yakı gibi bağlanır 3-4 gün alında kalırsa şifası görülür.
2- Merzengüş’ü iyice döğmeli, enfiye ile karıştırıp günde birkaç kere buruna çekmeli, göze kuvvet verir. Hatta gözlüğe ihtiyaç kalmaz.
3- Zifti yakıp isini sürme olarak göze çekmeli. Göze kuvvet verir. Gözlüğe gerek kalmaz. Ziftin her çeşidi sürme olur.
4- Parmak uzunluğunda ve parmak genişliğinde temiz bir bezden birkaç adet kese dikmeli, içlerine sandaros doldurma-h defne yağı ile kesecikleri yağlamak, fitil yapmalı. Topraktan mamul kandiller üzerine dikmeli. Bunun üstüne dört parmak yükseklikte kalaysız bir tepsi koymalı. Fitili yakmalı. Biri geçince diğerini yakmalı. Tepside biriken isi temiz bir kaba almalı, bu sürme gözlere çekilirse göze kuvvet verir. Gözlüğe ihtiyaç kalmaz.
5- Taze rezene yapraklarını ve uç sürgünlerim temiz bir kapta döğmeli, temiz bir tülbentten süzmeli, suyunu gözlere 1-2 damla damlatmak. Çok yakar fakat acısı çabuk geçer. Gözlere kuvvet verir. Trakom hastalığına da iyi gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.