Gribin tedavisi yatak istirahatı!

* Ağır bir grip geçirdim. Üzerinden iki hafta geçti ama hâlâ toparlanamadım. Ne yapmalıyım? M.D./İzmir
Gribin istirahat dönemi mutlaka tam olmalıdır. Çünkü tedavisi yatak istirahatıdır. Gribe yakalanan kişilerin mutlaka vitamin yönünden zengin sebze ve meyvelerle beslenmeleri gerekir.

Elma, portakal yiyin
Bazen gripten sonra toparlanma dönemi üç veya dört hafta sürebilir. Vücudun kendini tam olarak toparlayabilmesi için bu dönemde istirahat ön planda olmalıdır. Yine bu kişilerin bol bol C vitamini almaları veya elma, portakal, mandalina gibi C vitamininden zengin meyveleri bolca tüketmeleri gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği sanılan balık yağı veya O**** 3 yönünden zengin yağlarla beslenmeye ağırlık verilmesi de şarttır.

Yorgunluğun nedeni kişiden kişiye değişiklik gösterir
* Sabahları çok yorgun uyanıyor, yataktan kalkamıyorum. Vitamin almam gerekir mi? A.Ö./İstanbu
Girmekte olduğumuz mevsim nedeniyle bahar yorgunluğu çok yaygın bir şikâyet konusu. Genelde kadınlarda menopoz, erkeklerde de andropoz döneminde, bağışıklık sisteminin dengesizleştiği, kemik metabolizmasının anormalleştiği bir zaman diliminde karşımıza çıkar. Ayrıca stres, günde 8-14 saat arasında değişen aşırı bedensel ve fikirsel çalışmalar, 20 yaş üstündeki genç insanlarda da kronik yorgunluk sendromuna yol açan faktörlerdir. Vitamin takviyesiyle birlikte kansızlığın düzeltilmesi de yararlı olabilir. Kronik yorgunluk sendromunun altında yatan olası sebep mutlaka araştırılmalıdır. Kansızlık, demir eksikliği, gizli şeker, hipoglisemi (düşük şeker), tiroit bezinin az çalışması gibi rahatsızlıklar varsa ortaya çıkartılmalıdır.

Sigarayı bırakın!
Tedaviyle bu rahatsızlıkların düzelmesi mümkündür. Vitamin olarak daha çok C, düşük doz A, B ve E vitamini tedaviye yardımcı olur. Yorgunluk şikâyeti olan hastalarda, kişinin aldığı ve yaktığı kalori dengeli olmalı, mutlaka spor yapılmalıdır. Özellikle yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi sporlar tavsiye edilmektedir. Uyku düzeni mutlaka ayarlanmalı, kişi sekiz saat uyumalıdır. Alkol ve sigara tüketimi kısıtlanmalı, şişmanlıkla da mücadele edilmelidir.

B12’nin etkisi var mı yok mu?
* Her şeyi unutuyorum. Herkes B12 almamı tavsiye ediyor. Doktora sormadan almam doğru mu? S.B./SivasB12 vitamininin unutkanlığa olan etkisi hâlâ tartışma konusudur. Kabul edenlerin yanı sıra hiçbir etkisi olmadığını ileri sürenler de çok sayıdadır. Yaşla birlikte gelişen unutkanlıkta daha çok damar tıkanıklıkları veya buna benzer damar hastalıkları söz konusu olduğundan B12 vitamininin hiçbir etkisi yoktur. Tedaviyle ancak B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlıklarla gelişen nöropati ya da sinir ucu iltihaplarından yararlı sonuç alınabilir. Çoğu bilim adamı B12 vitamininin unutkanlığa iyi geldiği yolundaki iddiayı fantezi olarak kabul etmektedir.

B12 düzeyine baktırın
Zaman zaman kandaki B12 düzeyine baktırmak ve düşük sonuç alınırsa takviye etmek faydalıdır. Çoğu defa kan düzeyi yüksek olan kişilerin de boş yere B12 vitamini aldıkları görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.