Hepatit C

Hepatit C

Hepatit C, karaciğer hasarı ve karaciğer sirozu gelişimine neden olan aynı isimli virüsten adını alan bir karaciğer hastalığıdır. Virüs genellikle karaciğerde ve kanda bulunur. Bulaşma yolu ise kandan kanadır, kan nakli, aynı enjeksiyonun çoğul kullanılması, uyuşturucu kullanımı gibi. Aynı tıraş bıçağı ve diş fırçasını kullanmak, kan ile temas etmesi olasılığı nedeni ile bulaştırıcı olabilir.
Hepatic C virüsü tükürük, idrar, semen gibi vücut sıvılarında yoktur cinsel ilişki sırasında bulaşma çok nadirdir. Vücut sıvılarında virüs olması için bu sıvılara bir şekilde kan bulaşması gerekir .
Hepatit C Belirtileri
a) bulantı
b) düşük düzeyde ateş,
c) Karın ve karaciğerin bölgesinde hassasiyet ve zayıflık,
d) Sarılık, kusma
e) Halsizlik.
Bu belirtiler bazen hastalık etkeninin alınmasından çok uzun zaman sonra da ortaya çıkabilir.

Hepatit C ye yakalanma riski yüksek olan gruplar;
1) Devamlı ve aşırı hayvansal protein ve yağ alımı olan bünyeler
2) Sigara kullanımı,
3) Alkol kullanımı,
4) Yetersiz sebze ve meyve tüketimi,
5) Gıda ve bireysel hijyene(temizliğe)dikkat edilmemesi.
Hepatit C eğer tedavi edilmez ise hastalığın ilerisi karaciğer kanseri, siroz , ölümlere neden olur.Hepatit C karaciğer hasarı dışında deri, böbrekler , tükürük bezleri, göz ve romatizmal sorunlara yol açabilir.
Hepatit C virüsünün kuluçka süresi 2 hafta ile 6 ay arasından değişir.

Hepatit C yi saptamak için yapılan testler ;

a) Karaciğer Enzimleri
1) Antikor testleri:
3 jenerasyon antikor tespit edici testler ilaveten istenebilir. Ancak bu testler 3-5 ay sonra opzitif sonuç verir. (enzim immuno assay yöntemi)
2) RNA testi : En duyarlı testtir. hepatit C virüsünün genetik yapısını tespit etmeye yönelik bir testtir. Bu virüsün çoğaldığını ve enfeksiyonun yeni olup olmadığını tespit eder. Hatta bu testlerle hepatit C virüsünün miktarı dahi saptanabilmektedir. Tedaviden önce bu miktarın saptanması, tedavinin yaralı olup olmadığı konusunda daha hekime değerlendirme imkanı verir.

b) Karaciğer biyopsisi (karaciğerden parça alma)
Karaciğer biyopsisi ile eğer düşük derecede karaciğer iltihabı ve fibrozu sonucu alınırsa ve beraberinde karaciğer enzimleri hafif derecede artmış hastalar anti-viral (virüse karşı tedavi)tedaviye ihtiyaç duymazlar . Ancak fazla miktarda fibroz olan hastalarda ise anti-viral tedaviye alınır. karaciğer biyopsisi yapılan tedavinin sonuçlarını görmek için de yapılabilir.

Hepatit C tedavi:

Hepatit C de tedavi hastalığın durumuna göre değişiklik gösterir.

İnterferon (haftada 3 kez enjekte edilir)
Uzun etkili interferon (haftada 1 kez enjekte edilir)
Ribavirin
Bu ilaçlar tek veya kombine halde doktor tarafından belirlenir.

Kronik hepatit C de tedavi:

Kronik hepatit C tedavisinde ribavirin ve interferon adlı iki ilaç kullanılır ama her hasta için bu iki ilaç uygulanamaz. Bunun kararı doktor tarafından belirlenir. Bu tedavi ile % 50 lerde başarı sağlanmış ve kanda hepatit C saptanmamıştır. Ayrıca İnterlökin 10, İnterferon ve ribavirinle kombine amantadin ve Gen Terapi tedavisi araştırmaları devam etmektedir.

Tedavinin süresi 6 ay –ile 1 yıl arasında değişir. Genotip 1 olanlarda tedavi bir yıl devam ederken, Genotip 2 ve genotip3 olanlarda tedavi 6 ay sürmektedir. Hepatit C tedavisine yardımcı olunması ve hastalığı ağrılaştırmaması için;

a) Alkol içilmemeli

b) Sigara içilmemeli

c) Karaciğerden atılan ilaçlar dikkatli kullanılmalı, mümkünse kullanılmamalıdır.

d) Hepatit B aşısı yaptırılmalı

e) Hepatit A aşısı yaptırılmalı

Önlenemeyen ve tedaviye cevap vermeyen yaygın bir fibrozla giden hepatit C hastalıklarında karaciğer artık fonksiyonlarını icra edemez hale gelir bu hastalara karaciğer nakli kaçınılmaz hale gelmiştir ve transplantasyon gerekir.

Alıntı:

İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre, İngiliz Tıp dergisince yayınlanan bir araştırma, İngiltere’de 10 kişiden birinde -ve genç kadınların neredeyse yarısında- kulak memesi haricinde vucutlarının bir yerinde piercing bulunduğunu ortaya koydu. Haberde, bir çok kişinin uzmanlaşmış kliniklere gitmeyerek piercinglerini kendilerinin taktığı veya bu konuda arkadaşlarına ve akrabalarına güvenerek büyük bir komplikasyon riski ile karşı karşıya kaldıkları bildirildi. BBC, uzmanlar tarafından takılmayan piercinglerin hepatit bulaşmasına da neden olabileceğini belirtti. Sağlık Koruma Ajansı ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu tarafından yürütülen araştırmada yaşları 16 ve üzeri olan 10 bin kişiye kulak memesi haricinde bir yere piercing yaptırıp yaptırmadıkları ve sonuç olarak bir komplikasyonla karşılaşıp karşılaşmadıkları soruldu. 2500’den fazla kişi şişme, enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonlarla karşılaştıklarını belirttiler. (anka)

Hepatit C” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.